Zaczep polowy to niezbędny element wyposażenia w ciągnikach. Za jego pomocą możliwe jest łatwe i skuteczne łączenie pojazdu z maszynami rolniczymi. Od jakości tego komponentu zależy przede wszystkim bezpieczeństwo prac polowych. W jakich sytuacjach jest on wykorzystywany? Podpowiadamy.
Do czego służy zaczep polowy?
Zaczep polowy służy do łączenia traktora z różnymi rodzajami maszyn wykorzystywanych w pracach rolniczych. Są one najczęściej wyposażone są w specjalne podwozie kołowe. W ten sposób ciągnik może transportować, a następnie pracować z pojazdami służącymi do różnego rodzaju prac polowych, na przykład do oprysków lub siewu.
Ogromną zaletą zaczepów polowych jest ich uniwersalność. Praktycznie każdy rodzaj maszyn rolniczych jest zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić swobodne i bezpieczne łączenie z traktorami różnych marek. Częścią wspólną, która przyjmuje na siebie największe przeciążenia jest zaczep. Nic więc dziwnego, że od jego jakości zależy przede wszystkim bezpieczeństwo prac.
Gdzie wykorzystuje się zaczep polowy?
Zaczep polowy wykorzystuje się na szeroką skalę przy łączeniu maszyn i przyczep jednoosiowych. W takim przypadku działają na niego duże siły pionowe. Dzięki temu koła napędowe traktora są odciążane, co pozwala uniknąć sytuacji zakopania się w błocie lub grząskim gruncie.
Zaczepy do maszyn rolniczych dzieli się na ręczne i automatyczne. Te pierwsze są w tradycyjny sposób użytkowane od wielu lat w pracach polowych. Natomiast automatyczne zaczepy to elektrycznie sterowane komponenty, które zwiększają bezpieczeństwo rolnika w trakcie dość uciążliwej i wymagającej czynności łączenia pojazdu z maszyną.
Zaczep polowy znajduje się najczęściej nieco niżej od innego zaczepu transportowego. Ten drugi wykorzystywany jest głównie do holowania przyczep. W praktycznie każdym ciągniku rolniczym istnieją przynajmniej dwa rodzaje, które umożliwiają elastyczne podłączanie różnego rodzaju sprzętu. Dysponując dużą mocą silnika możliwe jest swobodne wykorzystywanie ich obu w jednym momencie.