Kombajn zbożowy to jedna z najważniejszych maszyn w gospodarstwie rolnym. To pokaźnych rozmiarów urządzenie rolnicze, jak wskazuje nazwa, służy przede wszystkim do zbioru zbóż, ale nie tylko. W zależności od wyposażenia może z powodzeniem zastąpić kilka innych maszyn. Do czego wiec stosuje się kombajny zbożowe, jak są zbudowane i jak właściwie działają? Wyjaśniamy w artykule.
Budowa kombajnu zbożowego
Kombajn zaliczany jest do grupy tzw. maszyn jednoetapowych, ze względu na to, że zastępujące kilka innych maszyn rolniczych. Zespół mechanizmów w kombajnie składa się z następujących części:
- hederu z podnośnikami łanu i narzędziami tnącymi,
- nagarniacza słomy,
- podajnika pochyłego,
- bębna młócącego,
- wytrząsaczy,
- zbiornika z przenośnikiem.
Z uwagi na to, że maszyna tego typu zbudowana jest z wielu ważnych podzespołów, należy dbać o jej regularne serwisowanie. Podczas obowiązkowej konserwacji zaleca się zwracać uwagę szczególnie na takie części do kombajnów, jak np. łożyska, paski klinowe i uzębione czy łańcuchy. Zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować nie tylko kosztownymi naprawami, ale też przestojem podczas żniw.
Zasada działania kombajnu zbożowego
Wiemy już z jakich części produkuje się kombajny zbożowe, a jak dokładnie działają te konstrukcje mechaniczne? W pierwszym etapie pochylania i nabierania kłosów w kierunku maszyny uczestniczą elementy najbardziej wysunięte z przodu, czyli motowidły (nagarniacz). Następnie zboże jest cięte przy użyciu szybko poruszających się ostrzy i wciągane do centralnej części kombajnu. W dalszej kolejności rozdrobnione łany zboża przekazywane są do zespołu młócącego. W specjalnym bębnie po wstępnym usunięciu kamieni i zanieczyszczeń odbywa się proces wydobywania ziaren ze skoszonego zboża. Później, w dużym skrócie – ziarno przelatuje przez sita, a kłosy poddaje się kolejnemu młóceniu, a na koniec – cięciu w celu zaorania. Jedną z firm oferujących podzespoły do kombajnów jest Błaut-Rol – dystrybutor części do pojazdów rolniczych.
Zastosowanie
Kombajn zbożowy jednocześnie może wykonywać takie czynności, jak koszenie, młócenie oraz transport. Jedna maszyna może więc zastąpić pracę kosiarki i młocarni. Wykorzystanie kombajnów w rolnictwie znacznie przyspiesza i ułatwia zbiory oraz wstępne przetwarzanie plonów. Kombajny zbożowe stosowane są do zbioru zbóż pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i pszenżyta. To jednak nie wszystko. Odpowiednie modyfikacje poprzez zmianę osprzętu w maszynie pozwalają na rozszerzenie jej zakresu wykorzystania. Po zaadaptowaniu, taki kombajn może służyć również do zbioru m.in. kukurydzy, rzepaku i wielu innych roślin uprawnych.