Choć wielu może nie zdawać sobie z tego sprawy, bycie sklasyfikowanym jako dany typ osobowości ma wpływ na nasze życie. To przede wszystkim pomocny wskaźnik przy rekrutacji, a wielu specjalistów od HR-u bazuje na analizie osobowości MBTI. Dlatego przedstawiamy najważniejsze typy oraz wskazujemy, jak możesz to sprawdzić.
Jak typy osobowości pomagają w analizie pracownika
Na początku mamy założenie, że pewne cechy predestynują pracownika do wykonywania danych czynności. Innymi słowy każdy ma jakieś predyspozycje, które sprawiają, że lepiej odnajduje się w takim, a nie innym zawodzie. Zgodnie ze statystykami z metody analizy wskaźnika osobowości Meyersa-Briggsa (MBTI) korzysta około 80% firm ze słynnej listy Fortune 500. Oznacza to, że jeden z 16 typów osobowości ma wpływ na to, jak będziesz postrzegany przez pracodawcę. Warto więc wiedzieć o tym wcześniej i odpowiednio się przygotować.
Podstawowy podział osobowości – ekstra- czy intro-?
Na początek warto zwrócić uwagę na pierwszy podział. Zgodnie z analizą ludzie dzielą się na dwa nadrzędne typy osobowości i są to ekstrawertycy oraz introwertycy. Oznaczani literką „E” ekstrawertycy to osoby, które żyją z innych osób, to znaczy napędzają się energetycznie przez kontakt i czerpią satysfakcję z różnorodności zadań, zmian w pracy, szybkiego tempa oraz współpracy. To tzw. wielozadaniowcy. Z kolei określani literką „I” introwertycy wolą pracować samodzielnie, ewentualnie w małych, dobrze znanych grupach. Wolą robić coś powoli, spokojnie i skupiać się na jednej rzeczy, a nie skakać z zadania na zadanie.
Zmysły czy intuicja, myśli czy emocje?
Dwie kolejne literki w zestawieniu cech MBTI to walka „P” z „N”. Pierwsza dotyczy poznania, czyli ludzi, którzy skupiają się na faktach, rzeczach sprawdzonych, na detalach. Zwykle korzystają ze zdrowego rozsądku oraz wcześniejszych doświadczeń. Z kolei „N” to ludzie opierający się na intuicji. Wolą myśleć o szerokich horyzontach, możliwościach i wymykają się schematom, poszukując kreatywnych rozwiązań.
Istotne jest także rozróżnienie między myśleniem („M”) a odczuwaniem („O”). W myśleniu chodzi o racjonalizm. Podejmuje się decyzję na podstawie dostępnych zmiennych, po przemyśleniu ich i wyciągnięciu z nich wad i zalet. Odczuwanie to gra na emocjach. To osoby wrażliwe, skłonne do współpracy i empatyczne. Podejmują decyzję przez pryzmat siebie i innych.
Jakim typem osobowości jesteś?
Na koniec zdecyduj, czy jesteś bardziej osobą osądzającą („S”), która jest zorganizowana i przygotowana na sytuacje, z planami i zasadami, czy obserwującą („B”), która chce mieć wiele możliwości, dominować, podejmować spontaniczne działania i być elastycznym. Literki utworzą Twój typ osobowości.