Nowy raport obejmujący 2019 rok pokazuje jasno – jest zależność między zamożnością obywateli, zorganizowaniem państwa oraz odczuciem szczęścia, a długością pracy. Tam, gdzie pracuje się najdłużej, ludzie żyją dłużej i cieszą się większą aktywnością i zdrowiem, a sam kraj jest bogaty. Odwrotnie niż w Polsce.
Średni czas życia zawodowego w Unii Europejskiej
Najpierw zerknijmy na to, co dzieje się na terenie samej UE w zbiorczych danych. W 2019 roku średni oczekiwany czas trwania tzw. życia zawodowego w Unii wynosił 35,9 lat. Takie dane przekazuje Eurostat, więc są rzetelnie sprawdzone. W ten sposób od razu widzimy, że nie tylko pracujemy o wiele mniej niż średnia, ale w ogóle jesteśmy jednym z najmniej pracujących społeczeństw w Unii. Średnia 35,9 lat to o ,2 roku dłużej niż w 2018 i całe 3,6 lat więcej niż w 2000 roku. Widać więc, że idziemy do przodu, jeśli chodzi o sprawność i aktywność zawodowa często przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne obywateli. W zeszłym roku w Unii średnia dla mężczyzn wyniosła 38,3 lat, a dla kobiet 33,4 lat
Najdłużej i najkrócej pracujący
Widać po tych danych, że oczekiwany średni czas życia zawodowego się zmienia. Obecnie najdłużej pracuje się w Szwecji (42 lata), Holandii (rok krócej) oraz Danii (40 lat). Kolejne miejsca to Niemcy, Estonia i Finlandia. Z kolei z drugiej strony jest choćby Polska, zajmując czwarte miejsce od końca z wynikiem 33,6 lata. Za nami tylko Grecy (33,2), Chorwaci (32,5) oraz Włosi pracujący najmniej, bo 32 lata. Co ciekawe w porównaniu do roku 2000 średni czas był wyższy wszędzie z wyjątkiem Rumunii, gdzie nastąpił dość znaczący spadek o 2,2 lata. Największy wzrost zanotowała Malta, bo aż od 7,6 lat, a dalej są Węgry (6,9) oraz Estonia (5,6). Najmniej zmieniło się w Danii (wzrost o 1,7 roku), a także w Grecji (1,8 roku), a więc krajach w dwóch zupełnie innych kondycjach społecznych i finansowych.
Jakie znaczenie dla bogacenia się ma praca?
Z danych wynika, że kraje stabilne finansowo, które radzą sobie z kryzysem i są w stanie udźwignąć wszystkie zobowiązania, dbając o swoich zadowolonych, co się często powtarza, obywateli to te, w których ludzie pracują najdłużej. Oznacza to, że aktywność zawodowa jest kluczem do zrozumienia, w jaki sposób ma funkcjonować społeczeństwo. Obniżanie wieku emerytalnego jest bezsensowne i może prowadzić do wielkich problemów w przyszłości. Dziś najmądrzejsi politycy powinni zrobić wszystko, by ludziom pracowało się jak najlepiej i chcieli pracować jak najdłużej, bo w ten sposób budują kraj dla siebie oraz swoich dzieci i wnuków.