Gdy za oknem pojawia się coraz więcej słońca, każda z nas chce móc pochwalić się piękną, opaloną skórą. Jednak jeśli zauważamy charakterystyczną pokrzywkę może to oznaczać, że mamy alergię na słońce. Pod tym określeniem kryje się wiele rodzajów fotodermatoz. Po czym jeszcze poznać uczulenie? Podpowiadamy.
Uczulenie na słońce – jakie objawy?
Alergia na słońce jest niczym innym, jak reakcją skórną na promienie ultrafioletowe. Związane jest to z jej nadwrażliwością, co może objawiać się często zaczerwienieniem, swędzącą wysypką z drobnymi bąblami czy obrzękiem. Najczęściej uczulenie pojawia się w dwóch sytuacjach. Wysypka może objawić się po pierwszym kontakcie skóry ze słońcem od dłuższego czasu bądź gdy nasłonecznienie przybierze na sile. Warto jest uważać szczególnie wiosną i na początku lata – wtedy słońce najczęściej potrafi nas zmylić.
Występuje ono pod wieloma postaciami fotodermatoz idiopatycznych. Wielopostaciowe osutki świetlne mogą przybierać różne postaci uczulenia na słońce. Objawy pojawiają się w zależności od ich rodzaju. Jeśli chodzi o świerzbiączkę letnią to rozpoczyna się ona we wczesnej młodości i zwykle dotyczy kobiet. Zmiany rumieniowe, grudki czy pęcherzyki pojawiają się między innymi na dekolcie w ciągu wiosny.
Z kolei opryszczka ospówkowata to dużo rzadsza postać zmian posłonecznych, jednak ich przebieg jest zdecydowanie cięższy. Powstające wykwity pęcherzykowe często objawiają się wtórną infekcją, po której pozostają blizny. Czasami zmianom skórnym towarzyszy zapalenie spojówek bądź rogówki.
Jak dobrać dobry krem do twarzy z filtrem?
Nasza skóra w naturalny sposób broni się przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego. Dzieje się tak dzięki zwiększonej ilości wydzielanego barwnika – melaniny. Objawia się on opalenizną, jednak szczególnie osoby z jasną karnacją muszą bardzo uważać. W takim przypadku może dojść do powstania stanu zapalnego często zanim pojawią się objawy oparzenia. Uczulenie na słońce może stać się nawet niebezpieczne.
Fotodermatozy pojawiają się z powodu nieprawidłowej reakcji skóry na promieniowanie UV. W dużym stopniu zależą także od jej fototypu i uwarunkowań genetycznych. Z tego też powodu warto jest zadbać o jej ochronę. Na pomoc może przyjść odpowiedni krem do twarzy z filtrem. Nawet wiosenne słońce potrafi być przyczyną problemów skórnych, dlatego stosowanie produktów z wysokim filtrem słonecznym powinno być podstawą. Im wyższy SPF tym większa ochrona. Można także wyróżnić kremy z filtrem nawilżające, matujące czy przeciwstarzeniowe. Najlepiej jest dostosować odpowiedni kosmetyk do swoich indywidualnych potrzeb.