Coraz więcej mówi się o zdrowym odżywianiu i jego znaczeniu. Do tego stale rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że obecnie najważniejsza jest jakość spożywanego pokarmu oraz ilość dostarczanych organizmowi składników odżywczych. Nie inaczej jest w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Jakie znaczenie w psiej i kociej diecie ma właściwa suplementacja oraz czym się kierować podczas wyboru suplementów?
Dlaczego suplementacja w diecie psów i kotów jest tak ważna?
Jak się okazuje, nawet wybór najlepszej jakościowo karmy i najlepiej dobrana dieta nie jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania psów oraz kotów na substancje odżywcze. Szacuje się, że zdecydowana większość produktów spożywczych ma dziś niższą zawartość tych substancji, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Tymczasem niedobory cennych witamin i minerałów w organizmach naszych pupili mogą mieć poważne skutki. Odpowiednia suplementacja pozwala im cieszyć się pełnią zdrowia, aktywnością czy odpornością. Co więcej, preparaty te mogą pomóc zwierzętom w powrocie do pełni sił po przebytej chorobie czy wesprzeć ich prawidłowe funkcjonowanie na co dzień, gdy te borykają się z chorobami przewlekłymi, silnym stresem lub gdy konieczne jest zastosowanie restrykcyjnej diety. Suplementy dla psów i kotów warto podawać także profilaktycznie, aby chronić zwierzęta przed schorzeniami występującymi w podeszłym wieku, jak np. problemy ze stawami, nerkami czy wzrokiem.
Czym się kierować, wybierając suplementy dla psów i kotów?
Suplementację należy skonsultować z weterynarzem. Preparaty te powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb psa lub kota. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów, które różnią się między sobą składem czy formą podania. Dzięki temu wybór odpowiedniego preparatu w oparciu o morfologię krwi pupila bądź wywiad weterynaryjny nie stanowi problemu. Dowodem tego jest m.in. bogaty asortyment sklepu zoologicznego Dla psa i kota.
Wybierając suplementy dla swojego podopiecznego, należy kierować się również jego preferencjami. Jeśli np. suplement w formie tabletek nie odpowiada pupilowi, warto sięgnąć po preparat w proszku bądź płynu. Trzeba pamiętać, by podawać suplementy zgodnie z zaleceniami, gdyż i te można przedawkować, narażając tym samym czworonoga na skutki uboczne.