Mąka, czyli po prostu zmielone zboże, stanowiła ważny składnik diety już w czasach starożytnych. I tak na przykład Rzymianie jako pierwsi do produkcji mąki zaczęli stosować obracane przez niewolników oraz zwierzęta pociągowe żarna. Z czasem metody wytwarzania mąki ewoluowały, lecz ona sama zachowała swoje ważne miejsce w diecie współczesnego człowieka. Czy słusznie? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
Rodzaje mąk i ich oznaczenia
Oprócz tego, że istnieją różne rodzaj mąk, jak np.: mąka pszenna, żytnia, owsiana itp., podstawowy podział obejmuje mąki jasne i ciemne, a więc mąki bardziej lub mniej oczyszczone. Mąki o wyższym poziomie oczyszczenia mają mniej składników odżywczych od mąk o niższym poziomie oczyszczenia, czyli tzw. mąk razowych. Po czym można rozpoznać, która mąka jest bardziej, a która mniej oczyszczona? Robiąc zakupy w supermarkecie, warto zwrócić uwagę na oznaczenia numeryczne wydrukowane na opakowaniu mąki. I tak np. wśród mąk pszennych wyróżniamy: mąkę pszenną typ 450-tortową, i kolejno: 550, 650 itp., aż do typu 2000, który oznacza mąkę razową. Analogicznie jest w przypadku rodzajów mąki żytniej, która występuje w kilku wersjach w zależności od grubości zmielenia. To jednak nie wszystkie różnice pomiędzy typami mąk, różnią się one bowiem od siebie także wartościami odżywczymi.
Z czego składa się mąka?
Mąka posiada istotne wartości odżywcze, które zawdzięcza swoim składnikom. Najbardziej oczyszczone mąki, takie jak np. mąka pszenna typ 450 oraz mąka żytnia typ 500, będą w swoim składzie miały głównie węglowodany, skrobię i białko. Jednak już mąki mniej oczyszczone, jak np. mąka pszenna typ 1850- graham, jak też mąka pszenna pełnoziarnista będą bogate w składniki mineralne i witaminy, jak np.: selen, mangan, cynk, fosfor, magnez i żelazo, a także witaminy z grupy B i kwas foliowy. Mąka żytnia pełnoziarnista, wytwarzana m.in. przez producenta mąki żytniej Jakpol, także zawierać będzie bogactwo wyżej wymienionych składników mineralnych i witamin, jak również witaminę E oraz karoten. Co więcej, wszelkie mąki z pełnego przemiału oraz mąka typu Graham, zawierają niezwykle cenne otręby, które bogate są w bardzo korzystny dla naszego organizmu błonnik, który może zapobiegać m.in. nowotworom jelita grubego.