Skanery sferyczne 3D to urządzenia, które wykorzystuje się w wielu różnych branżach. Znajdują zastosowanie m.in. w wizualizacji, kontroli jakości, inżynierii odwrotnej, przemyśle, archiwizacji zabytków, medycynie, kryminalistyce, druku 3D czy nowoczesnej inżynierii budowlanej. Dzięki nim możliwe staje się precyzyjne odzwierciedlenie badanych obiektów. Na podstawie danych zebranych podczas pomiarów powstaje cyfrowy model 3D. Z ich pomocą stworzyć można dokładne trójwymiarowe mapy zarówno otwartych, jak i zamkniętych przestrzeni oraz trójwymiarowe komputerowe modele dużych obiektów.
W jaki sposób powstają cyfrowe modele 3D?
Sferyczne skanery 3D umożliwiają stworzenie dokładnych trójwymiarowych modeli komputerowych. Robią to, wykorzystując sferyczny układ współrzędnych, którego same są źródłem. Emitują stałą lub pulsującą wiązkę światła laserowego, która ciągle obraca się wokół własnej osi. Taki schemat pracy sprawia, że wiązka ta systematycznie omiata wszystkie szczegóły badanych obiektów czy obszarów. Trafiwszy na obiekt, jej energia częściowo odbija się od niego, a następnie powraca do skanera. Sygnały, które wracają do urządzenia z odpowiednią siłą, są wykorzystywane do dokładnych obliczeń. Na ich podstawie wiadomo, jak daleko od skanera znajduje się badany obiekt. Wiązka zbiera także trójwymiarowe współrzędne dotyczące umiejscowienia każdego punktu w przestrzeni.
Skanery sferyczne 3D, których bogatą ofertę przygotowała dla swoich klientów np. firma EC Test Systems, wykorzystują podczas pracy współrzędnościową technikę pomiarową. Oznacza to, że każdy punkt jest identyfikowany za pomocą współrzędnych sferycznych. Pod uwagę brana jest więc nie tylko odległość konkretnego punktu od urządzenia, ale również kąty utworzone między linią przebiegającą od początku do danego punktu z dwiema płaszczyznami, które przechodzą przez początek (pionową oraz poziomą). Informacje dotyczące lokalizacji badanych punktów w przestrzeni względem skanera są niezwykle precyzyjne. Powstaje z nich chmura punktów, która składa się na dokładny obraz badanego otoczenia. Tylko uzyskując tak szczegółowe informacje o badanych punktach, można stworzyć trójwymiarowy komputerowy model obiektu będący wiernym odwzorowaniem rzeczywistości.
Jaki sferyczny skaner 3D wybrać, aby uzyskać najdokładniejsze wyniki?
W celu stworzenia precyzyjnego skanu 3D dużych obiektów warto postawić na skanery sferyczne 3D Surphaser. Urządzenia te są bowiem obecnie niedoścignionym wzorcem technicznej perfekcji. Wyposażone w lasery klasy 1 zapewniają rewelacyjną jakość pomiarów nawet wtedy, gdy zasięg rejestracji danych jest szeroki. Wielką zaletą skanerów Surphaser jest fakt, iż niestraszne są im nawet wyjątkowo trudne warunki. Są odporne na wilgoć, brud, kurz i zaplamienia, dlatego można stosować je podczas pomiarów prowadzonych w terenie. Rekonstrukcja 3D realizowana przy użyciu takiego skanera charakteryzuje się ultrawysoką precyzją, a na dodatek przebiega w błyskawicznym tempie.