Alergie mogą być wywołane przez zróżnicowane czynniki. Właśnie dlatego w leczeniu alergii bardzo duże znaczenie ma ich wykrycie. Jakie są główne przyczyn alergii? W jaki sposób prowadzona jest diagnostyka tej dolegliwości?
Co wywołuje uczulenia?
Uczulenie, również alergia jest dolegliwością, w której układ odpornościowy człowieka nie działa prawidłowo i wywołuje on nieodpowiednią reakcję na określone substancje. Substancje te nazywane są alergenami, a reakcja alergiczną.
Alergiom towarzyszą zróżnicowane dolegliwości, między innymi są to wysypki skórne, swędzenie skóry, katar i kaszel, zaczerwienienie i łzawienie oczu, problemy gastryczne jak bóle brzucha, nudności czy biegunki.
Specjalistą od alergii jest alergolog Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ to jedno z tych miast, gdzie można skorzystać z jego kompleksowej pomocy.
Jakie są główne przyczyny alergii?
Do alergii może dochodzić na skutek różnych czynników, dlatego też wyróżnia się także kilka głównych typów alergii.
Alergia oddechowa
Reakcja alergiczna zachodzi wtedy na skutek dostania się alergenu do układu oddechowego. Wśród najczęstszych alergenów wywołujących wtedy objawy znajdują się pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pleśnie. Najczęściej tej alergii towarzyszą objawy ze strony układu oddechowego, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
Alergia kontaktowa
Do powstania alergii kontaktowej dochodzi na skutek kontaktu skórnego z alergenem. Wówczas mogą pojawiać się objawy jak wysypki i swędzenie skóry, ale również inne typy objawów charakterystycznych dla uczulenia. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn takiej alergii znajdują się składniki zawarte w detergentach, kosmetykach, metale, włókna jak wełna. Również może powodować ją jad owadów jak pszczoły, osy.
Alergia pokarmowa
Jest to rodzaj alergii spowodowanej spożywaniem określonych produktów spożywczych. Alergenów pokarmowych jest bardzo dużo i zaliczają się do nich między innymi orzechy, truskawki, laktoza i gluten, seler, czekolada. Alergeny te mogą powodować zróżnicowane objawy, na przykład wysypki na skórze, ale też nudności, bóle brzucha i biegunki.
Jak diagnozuje się alergię?
Aby określić, co jest przyczyną alergii, przeprowadza się odpowiednie badania. Zaleca je alergolog, ale można też wykonać je prywatnie we własnym zakresie.
W diagnostyce alergii najczęściej prowadzone są testy skórne, które polegają na umieszczeniu na skórze małych dawek alergenów i obserwowaniu reakcji. Również można diagnozować alergię na podstawie badań krwi. Stosowane są wtedy badania przeciwciał przeciwko konkretnym alergenom