Dbałość o środowisko naturalne, a przede wszystkim czyste powietrze stało się priorytetem dla wielu państw. Również w Polsce stawia się obecnie na wykorzystanie ekologicznych źródeł ciepła, w tym pieców na pellet. Osoby, chcące skorzystać z takiego rozwiązania mogą starać się nawet o dotacje w ramach programu Czyste Powietrze. Jakie warunki należy spełnić oraz na jaką pomoc można liczyć w tym zakresie?
Wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze
Piece na pellet są coraz częściej wybierane ze względu na ich ekologiczny charakter i oszczędności, jakie generują. Obecnie wymiana starego kotła na takie urządzenie może zostać dofinansowana ze środków Unii Europejskiej, a także w ramach programu Czyste Powietrze. Piece na pellet są dosyć drogie, ale korzyści, jakie przynosi, ogrzewanie nimi budynku są bardzo duże. Inwestycja ta może zwrócić się już w ciągu paru lat od zakupu ekologicznego kotła. Jak informują pracownicy firmy Wkłady Kominowe, można także liczyć na dofinansowanie ich zakupu. O jakich kwotach mowa? Wszystko jest uzależnione przede wszystkim od typu pieca, na jaki się zdecydujesz, jego mocy i parametrów. Rząd przedstawia obecnie dwa rozwiązania – możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji bądź pożyczki z umorzonym kapitałem.
Na co można przeznaczyć dotację
Zainteresowanie zakupem ekologicznych źródeł ciepła stale rośnie. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie ze względu na wygodę użytkowania oraz niższe koszty ogrzewania. Obecnie można skorzystać z dotacji unijnych i pomocy od państwa przy zakupie tego typu systemów. Jakie warunki należy spełnić?
Program Czyste Powietrze daje możliwość finansowania nie tylko samego kotła na pellet, ale także:
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- ocieplenie ścian,
- wymianę, zakup i montaż kotła na pellet,
- instalację centralnego ogrzewania i wiele innych.
Aby jednak uzyskać takie dofinansowanie, należy spełnić pewne warunki i zakwalifikować się do programu. Wysokość środków wypłacanych przez państwo jest uzależniona głównie od dochodów osoby starającej się o dotację na kocioł na pellet. Obecnie można uzyskać dofinansowanie podstawowe, z podwyższonego poziomu bądź najwyższe. Warto zaznaczyć też, że inwestor może zdobyć środki na zakup zwykłego pieca, jak i o podwyższonym standardzie.