Osuszanie pomieszczeń po zalaniu nie musi być wyzwaniem. Korzystając z usług odpowiedniej firmy, można znacząco skrócić czas potrzebny do osuszenia ścian. Oto najczęściej wybierane metody.
Kiedy osuszanie pomieszczenia po zalaniu jest konieczne?
Osuszanie pomieszczeń, mieszkań, domów czy nawet całych budynków to profesjonalna usługa. Polega ona na osuszeniu ścian i usunięciu z pomieszczeń wilgoci. Zalanie lokalu czy budynku zawsze jest nieprzyjemnym zdarzeniem, na który nie można być przygotowanym. Oprócz problemów związanych z usunięciem przyczyny zalania należy również poradzić sobie z jego konsekwencjami. Wymaga to czasami wiele czasu i cierpliwości.
W przypadku, gdy awaria oraz źródło wycieku zostały szybko wykryte i zlikwidowane, zniszczenia nie powinny być bardzo duże. O wiele gorzej wygląda sytuacja, gdy do zalania doszło podczas nieobecności mieszkańców, lub gdy zalanie spowodowane jest warunkami atmosferycznymi. Nagłe burze mogą uszkodzić dachy, a obfite deszcze spowodować zalania czy podtopienia. W takim wypadku osuszanie pomieszczeń po zalaniu jest konieczne, ze względu na to, że woda przez dłuższy czas miała kontakt ze ścianami i mogła dotrzeć do jej głębszych warstw. Może to powodować uszkodzenie i osłabienie jej struktury. Dodatkowo wilgotne ściany są idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów i bakterii, które mogą szybko zmienić się w grzyby i pleśnie. Długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Jakie są metody osuszania pomieszczeń?
Obecnie dostępnych jest kilka sposobów osuszania pomieszczeń. W przypadku zatrudnienia profesjonalnej firmy takiej jak np. Dom Doktor — osuszanie i remonty po zalaniach są wykonywane z użyciem indywidualnie dopasowanej metody. Czasami może wystarczyć osuszanie polegające na nagrzewaniu pomieszczeń specjalnym sprzętem. Ma to na celu umożliwienie odparowania wody ze ścian. Sprawdzi się tylko tam, gdzie zapewniona jest bardzo dobra wentylacja. Popularnym i efektywnym rozwiązaniem jest osuszanie kondensacyjne. Osuszanie kondensacyjne przeprowadza się przy użyciu specjalnych, urządzeń, które umieszcza się wewnątrz pomieszczenia przeznaczonego do osuszenia. Poprzez schłodzenie wnętrza do odpowiedniej temperatury, woda w nim obecna ulega skraplaniu, przez co możliwe jest wytrącenie całej wilgoci z powietrza.