Woda na dnie wykopu może pojawić się pod ciśnieniem. Może wystąpić także po obfitych opadach lub być efektem roztopów. Częsty problem stanowi też wysoki poziom wód gruntowych wokół terenu, na którym prowadzone są roboty. Woda na dnie wykopu nie tylko uniemożliwia pracę, ale może także obniży jej jakość. Z tego powodu ważnym etapem prac budowlanych jest odwodnienie wykopu. Dowiedz się, na czym ono polega.
Dlaczego wykop budowlany musi zostać odwodniony?
Odwadnianie wykopów budowlanych jest ważnym etapem większości prac. Zaniedbanie tej kwestii na etapie przygotowania fundamentów jest niebezpieczne nie tylko ze względu na utrudnienie w dalszym prowadzeniu prac. Jeśli nie postaramy się o osuszenie terenu, woda zawilgoci ściany fundamentowe, co w przyszłości może prowadzić do ich zagrzybienia i powstawania pleśni. W celu osiągnięcia najwyższej efektywności w odprowadzaniu wód gruntowych i opadowych, należy dostosować rodzaj prac do wyników przeprowadzonych badań, które powinny określać przepuszczalność oraz układ w poziomie i w pionie poszczególnych warstw gruntu, kształt i głębokość wykopu, istniejące na danym terenie warunki wodne, a także szybkość wykonania wykopu.
Najpopularniejsze metody odwadniania wykopów budowlanych
O to, jakie są najpopularniejsze metody zabezpieczania wykopów, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Odwodnienia wykopów można przeprowadzić z wykorzystaniem studni chłonnych oraz drenaży. Ponadto przy budowach w trudnych warunkach gruntowych ściany wykopu często zabezpiecza się ściankami szczelnymi, które nie tylko zapobiegają osunięciom gruntu, ale też ograniczają przepływ wody gruntowej tam, gdzie ma ona wysoki poziom. Najczęściej stosuje się jednak jedną z popularnych metod, do których należą zestawy igłofiltrowe, studnie depresyjne oraz odwodnienie powierzchniowe, wyjaśnia nasz rozmówca.
Zestawy igłofiltrowe to elastyczne przewody, które umieszcza się w ziemi. Igłofiltry odsysają wodę z gruntu. Ich użycie ma pozytywny wpływ na zagęszczenie gruntu pod projektowanymi fundamentami. Dzięki nim możliwe jest odwadnianie do głębokości 4 – 5 metrów. Z kolei odwodnienie za pomocą studni depresyjnych polega na wykonaniu odwiertu w rurze osłonowej, a następnie wprowadzeniu do jego wnętrza rury filtracyjnej o średnicy mniejszej niż średnica wierconej studni. Po zbudowaniu studni montuje się w niej pompy ssące z zaworem zwrotnym albo pompy głębinowe. Ostatnia metoda, czyli odwodnienie powierzchniowe pozwala odprowadzić wodę dzięki użyciu pompy zanurzeniowej.