Rozbiórka budynku to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Przed przystąpieniem do pracy, należy zadbać o kilka najważniejszych kwestii. Co jest niezbędne i o co należy zadbać?
Rozbiórka a przepisy
Budowa domu na działce czasami wiąże się z koniecznością przygotowania działki do budowy. Często niezbędną pracą jest także wyburzenie istniejącego na działce budynku. Zanim do tego dojdzie, należy zadbać o wszelkie formalności. W Polsce rozbiórka budynku wymaga zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia. Najprostsza zasada mówi, że musisz uzyskać zgodę na wyburzenie każdego budynku, dla którego uzyskałeś pozwolenie na budowę. Zgoda jest wymagana przede wszystkim w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Konserwator musi sprawdzić, czy stan techniczny budynku rzeczywiście jest tak zły, że grozi zawaleniem oraz że nie ma możliwości przeprowadzenia prac remontowych. Rozbiórki w Warszawie i wszystkich innych miastach w Polsce budynków o wysokości wyższej niż 8 m także wymagają pozwolenia. W przypadku mniejszych budowli oraz tych, które nie są wpisane na listę zabytków, wystarczy samo zgłoszenie rozbiórki w odpowiednim urzędzie.
Jak przebiega rozbiórka budynku?
Aby prawidłowo wyburzyć budynek, musisz odpowiednio zaplanować pracę. Dobranie sprzętu to podstawa. Musi być dopasowany do likwidowanego budynku oraz podłoża. Wyburzanie budynku na własną rękę stanowi zbyt duże zagrożenie. Firmy oferujące różnego rodzaju roboty ziemne w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu posiadają dostateczny wybór urządzeń i będą służyły fachową poradą. Należy również zapewnić bezpieczeństwo na posesji, jak i wokół niej. Dobre oznaczenie terenu pracy oraz zachowanie odległości to podstawa. Pamiętaj, że samo wyburzenie to nie wszystko. Musisz zadbać również o to, żeby w prawidłowy sposób pozbyć się gruzu i wywieźć go z działki. Firmy oferujące kompleksowe usługi zajmują się również tym. Cały proces jest zależny od wielkości budynku i jego stanu. Czasami może potrwać kilka dni.