Filtrowentylacja przemysłowa stosowana jest nie tylko w procesie spawania, cięcia laserem, rzeźbienia, ale także cięcia plazmowego. Podczas cięcia plazmowego powstaje więcej oparów niż podczas spawania lub cięcia laserem, dlatego dla bezpieczeństwa pracowników, bardzo ważny jest dobór urządzenia dostosowanego do oczyszczania powietrza z oparów. Odpowiednia maszyna będzie również pozytywnie wpływać na jakość i dokładność cięcia plazmowego.
Czym jest cięcie plazmowe?
Cięcie plazmowe to technika wykorzystywana do obróbki metalu, m.in. rur, blach i profili. Polega na topieniu oraz pozbywaniu się materiału ze szczelin cięcia. Obróbka wykonywana jest za pomocą plazmowego łuku wzmocnionego strumieniem sprężonego powietrza. Wadą metody jest powstawanie dużej ilości niebezpiecznych dymów i gazów. Z tego powodu, podczas procesu wykorzystuje się zazwyczaj boczne systemy ssące, które wciągają zanieczyszczenia z dwóch stron maszyny. Można wyróżnić też inne systemy filtrowentylacji przemysłowej, m.in. wyciągi oparów.
Wyciąg z oparów plazmowych
Wysoką skutecznością charakteryzują się urządzenia wyposażone we wlot zasysający opary cięcia plazmowego za pomocą wielodrzwiowego kaptura ssącego. Maszyna kontroluje przepływ sprężonego powietrza i dopasowuje parametry do ilości wciąganych zanieczyszczeń. W momencie osiągnięcia konkretnej wartości różnicy ciśnień, spowodowanej zablokowaniem filtra, moc działania maszyny zostaje automatycznie zwiększona. Wtedy zachodzi zwiększony przepływ powietrza, które przepływa przez system zwrotnego czyszczenia i czyste powietrze zostaje rozpylane na zewnątrz filtru.
Jakie systemy do oczyszczania cięcia plazmonowego są najlepsze?
Nowoczesne systemy do oczyszczania cięcia plazmowego oferuje producent Welldone. Można zakupić je np. u polskiego dystrybutora, firmy Maszyny-Polskie z Torunia. W asortymencie Welldone znajdują się maszyny wyposażone w system sterowania PLC, automatyczny system płukania wstecznego oraz powłokę PTFE, zabezpieczającą urządzenie podczas cięcia plazmowego i płomieniem. Są to urządzenia łatwe w obsłudze i konserwacji, charakteryzujące się wysoką sprawnością roboczą i długą żywotnością. Wyposażone są w filtr, który może zatrzymać cząstki nawet o wielkości 0,1 μm.