Węże strażackie to podstawowe wyposażenie każdej jednostki. Przy ich pomocy możliwa jest walka z pożarem niezależnie od tego, gdzie ten występuje. Warto jednak zaznaczyć, że wyróżnia się kilka rodzajów węży wykorzystywanych przez Straż Pożarną, a każdy typ ma konkretne przeznaczenie. Jakie węże strażackie wyróżnia w ofercie rynkowej i jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi? Podpowiadamy.
Rodzaje węży strażackich i różnice
Węże strażackie można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Rozróżnia się modele ssawne oraz tłoczne. Węże ssawne, jak wskazuje nazwa, przeznaczone są do zasysania cieczy ze zbiorników, w których zostały umieszczone we współudziale pomp. W przypadku modeli zasysających należy zwrócić uwagę na ich budowę. Są one dodatkowo oplatane drutem, dzięki czemu nie ulegają spłaszczaniu przy pobieraniu wody. Jest to niezwykle istotne, gdyż nie powoduje zastojów, które mogą przeważyć na procesie gaśniczym. Drugim rodzajem węży są warianty tłoczne, których używa się do tłoczenia wody od pompy do prądownicy. Prądownica jest elementem armatury gaśniczej. To z niej wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem pozwalający na gaszenie pożaru. Producenci węży strażackich, w tym również BOGDAN GIL HOSES podpowiadają, że takie produkty są szczególnie przydatne do szybkiego gaszenia ognia. Wykorzystując kilka węży tłocznych o dużej średnicy, można stworzyć bardzo skuteczną linię gaśniczą.
Jakie jest wykorzystanie węży ssawnych i tłocznych?
Węże ssawne przydają się podczas pozyskiwania wody. Z uwagi na charakterystyczną konstrukcję, ich długość zazwyczaj wynosi 1,6 m lub maksymalnie 2,4 m. Zależnie od zapotrzebowania można wybierać spośród węży o średnicy od 75 do około 150 mm. Sprawdzają się do zasysania:
- wody,
- roztworów gaśniczych.
Węże tłoczne mogą być podłączone bezpośrednio do prądownic i hydrantów. Najczęściej służą do gaszenia pożarów, nie są one usztywniane, dlatego mogą mieć długość dochodzącą nawet do 20 m. Są niezwykle elastyczne oraz lekkie, co zdecydowanie wpływa na łatwość ich obsługi i przenoszenia. Niezależnie od rodzaju węża konieczne jest właściwe postępowanie z wyposażeniem. Dotyczy to przede wszystkim konserwacji, dzięki której w obu przypadkach można zagwarantować długą żywotność sprzętu i brak przypadkowych awarii.