Każde akwarium, nawet te z najmniej wymagającymi roślinami, potrzebuje odpowiedniego światła. Oprócz tego, że światło jest niezbędne dla roślin do przeprowadzania procesu fotosyntezy, to stanowi ono również walor estetyczny, dzięki czemu z przyjemnością obserwujemy życie toczące się w tym niewielkim zbiorniku wodnym.
Należy jednak pamiętać o jednej zasadzie – bezpośredni i zbyt silny dostęp światła jest niewskazany w akwariach (wyjątek to profesjonalni akwaryści). Czym się więc kierować, aby dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego akwarium?
Rodzaje oświetlenia do akwarium
Oferta oświetlenia akwarystycznego jest bardzo rozbudowana. Począwszy od tanich i wciąż popularnych świetlówek liniowych T8 i T5, aż po nowoczesne systemy LED sterowane aplikacjami poprzez Bluetooth.
Świetlówki akwarystyczne nie odbiegają wyglądem od zwykłych świetlówek – mają kształt rurki pokrytej wewnątrz luminoforem i średnicę 26 mm (T8) lub 16 mm (T5). Świetlówka T5 oparta jest na nowszej technologii i przy podobnej długości co T8 ma znacznie wyższą skuteczność świetlną, dając więcej światła niż jej poprzedniczka. Pozwala to osiągnąć lepsze efekty w akwarium roślinnym.
Coraz większą popularnością cieszą się różnorodne lampy akwarystyczne, w których światło emitują diody LED o odpowiednio dobranej barwie.
Oświetlenie LED – częsty wybór akwarystów
Z uwagi na wciąż powiększającą się ofertę oświetlenia LED akwaryści decydują się na nie coraz częściej.
– Wybierając oświetlenie do akwarium, należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej ilości światła do objętości zbiornika. W przypadku tradycyjnych świetlówek przeliczenie odbywa się na zasadzie: łączna moc świetlówek podzielona przez litraż zbiornika (W/l). W przypadku lamp LED nie jest to tak uproszczone, ponieważ dwie różne lampy mimo tej samej mocy mogą dawać zupełnie inną jakość światła. – mówi nasz ekspert, Aleksander Warwocki właściciel sklepu AQUA-LIGHT.pl – Przyjęło się, aby w przypadku oświetlenia LED patrzeć na strumień świetlny lampy wyrażany w lumenach na litr wody (lm/l). – dodaje nasz rozmówca.
Przykładowo: strumień świetlny o wartości 10 lm/l to słabe światło, które nadaje się tylko i wyłącznie dla roślin ciemnolubnych i niewymagających skomplikowanej pielęgnacji. Dla umiarkowanie światłolubnej roślinności teoretycznie przyjmuje się, że strumień świetlny w zakresie 20-40 lm/l powinien być wystarczający.
20 lm/l daje już dobrą widoczność i brak konieczności nawożenia roślin czy dodawania dwutlenku węgla. Wartość 30 lm/l nadaje się dla bardziej wymagających roślin, które trzeba regularnie nawozić.
Powyżej 40 lm/l to rozwiązanie dla najbardziej zaawansowanych akwarystów. Taka moc jest idealna dla wszystkich gatunków wodnych roślin światłolubnych. Możemy oczekiwać od niej wybitnego efektu wizualnego w akwarium.
Temperatura barwowa – ważne kryterium przy wyborze oświetlenia
W akwarystyce ważna jest także odpowiednio dobrana temperatura barwowa. Wyraża się ona w kelwinach (K). Najczęściej mamy do czynienia z temperaturą barwową o wartości:
- 6500 K – powstaje jasne światło o naturalnej kolorystyce, pasuje do większości gatunków ryb i roślin wodnych,
- 8000 K – światło o zimniejszym zabarwieniu, przypomina kolor purpurowy i daje korzystne warunki do rozwoju roślin,
-
10000 K – idealna temperatura barwowa do hodowli koralowców morskich, daje piękną i lazurową barwę.