Nowoczesne obiekty biurowe to budynki na miarę XXI wieku, w których stosuje się rozwiązania, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nawet nie marzył. Jakie są ich najważniejsze cechy? Dowiedz się więcej!
Biurowce przyjazne dla pracowników
Obecnie obiekty biurowe projektuje się w taki sposób, aby praca w nich była jak najbardziej komfortowa dla pracowników. Chodzi tu m.in. o takie kwestie jak wysokość pięter, wentylacja, dostęp światła słonecznego, rozkład i ilość wind, jakość przestrzeni socjalnej czy akustyka. Dba się także o to, aby biurowce były inkluzywne. Nie chodzi wyłącznie o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, lecz o to, by biuro XXI wieku umożliwiało wykonywanie pracy w różnorodny sposób, służyło pracownikom w każdym wieku i wykonującym różne zadania. Taki sposób myślenia o środowisku pracy nie jest obcy m.in. firmie budowlanej Łęgprzem. Dobrzy projektanci zwracają także uwagę na to, aby przestrzeń biurowa była łatwa w aranżacji. Dzięki temu najemcy mają większą swobodę działania i mogą wdrożyć rozwiązania, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom.
Nowe technologie na każdym kroku
Obecnie ciężko nawet wyobrazić sobie pracę biurową bez dostępu do internetu i innych nowoczesnych technologii. Nic więc dziwnego, że generalni wykonawcy budynków biurowych dbają o to, aby były one wyposażone w sprawną instalację telekomunikacyjną i informatyczną. Nowe technologie są także niezbędne w zarządzaniu biurowcami, w szczególności drapaczami chmur. Znajdziemy w nich zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz moduły do sterowania wentylacją czy ogrzewaniem. Coraz większą popularność zyskują także tzw. inteligentne obiekty biurowe, które pozwalają pracownikom w łatwy sposób za pomocą smartfona sterować dostępnymi systemami (np. roletami, oświetleniem czy klimatyzacją) oraz umożliwiają m.in. zdalne rezerwowanie sal konferencyjnych.
Wydajne i ekologiczne rozwiązania
W dobie zmian klimatu niezwykle ważne jest stosowanie ekologicznych rozwiązań. Z jednej strony prawo nakłada na nowo powstające budynki biurowe różne wymogi dotyczące efektywności energetycznej. Z drugiej natomiast inwestorzy często sami decydują się na wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, ponieważ mogą przekładać się one niższe koszty eksploatacji. Dba się przede wszystkim o to, aby jak najbardziej zmniejszyć ilość zużywanej energii i wody. Na biurowcach często wykorzystuje się zatem panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED, inteligentne systemy grzewcze i zbiorniki do zbierania deszczówki.