Zielone dachy stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu wytwarzają tlen, poprawiają akustykę dachu, stwarzają dodatkową przestrzeń rekreacyjną, chronią dach przed promieniowaniem słonecznym, regulują wilgotność powietrza i wiele więcej. Jednak czy zielony dach jest bezpieczny i czy można instalować go na wszystkich budynkach? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Jak zaprojektować bezpieczny zielony dach?
Zielony dach to konstrukcja spotykana zarówno na budynkach wielorodzinnych i biurowcach, jak i coraz częściej domach jednorodzinnych. Wiele osób zastanawia się jednak, czy system ten jest bezpieczny dla budynku. Jak się okazuje, kluczem jest prawidłowy projekt zielonego dachu. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich warstw konstrukcji oraz zwrócenie szczególnej uwagi na roślinność, która będzie porastać połać. Budynek musi jednak spełniać konkretne wymagania:
- mieć kąt nachylenia dachu między 0 a 45°,
- nośność od 35 do 175 kg /m2, uwzględniając nasiąknięcie zielonego dachu wodą,
- odpowiednią powierzchnię dachu.
Oprócz tego istotne są czynniki pogodowe i klimatyczne.
Odpowiednie warstwy zielonego dachu to podstawa
Aby zielony dach spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa, musi posiadać trzy podstawowe warstwy odpowiednio dobrane do konstrukcji. Są to warstwy: ochronno-filtracyjna i retencyjno drenażowa, wegetacyjna i roślinna. Warto pamiętać, że nawet na dachy o niższej nośności można dobrać odpowiednie rozwiązanie. Bierze się wówczas pod uwagę lekki zielony dach i konstrukcję typu light, której poszczególne warstwy są stosunkowo lekkie ľ nawet po nasiąknięciu wodą.
Najważniejszą warstwą w całej konstrukcji dachu jest warstwa drenażowo-filtracyjna. To właśnie ona odpowiada za prawidłowe odprowadzenie wody, a co za tym idzie – zapobiega przeciążeniu zielonego dachu. Drenaż jest niezwykle ważny w przypadku dachu płaskiego. Warstwa wegetacyjna natomiast zapewnia roślinom odpowiednią wilgotność. Są to różnego rodzaju mieszanki skał mineralnych. Ostatnia warstwa, roślinna, to właściwe zazielenienie ekstensywne. Głównie zioła, trawy, mchy.
Pielęgnacja zielonego dachu
Czy pielęgnacja zielonego dachu ma wpływ na jego bezpieczeństwo? Jak mówi specjalista z GreenFlor – producent zielonych dachów:
Dachy ekstensywne nie potrzebują ciągłej opieki i pielęgnacji. Dzięki temu są praktycznie samowystarczalne. Odpowiednio dobrane wegetacyjne warstwy zielonego dachu pozwalają roślinom przeżyć okres suszy. Natomiast drenażowo-filtracyjne umożliwiają sprawne odprowadzenie wody tak, by zielony dach nie zagrażał konstrukcji budynku.
Chociaż zielone dachy same w sobie praktycznie nie wymagają obsługi, to należy pamiętać o regularnych przeglądach – raz do roku. Prawidłowo zaprojektowany i konserwowany dach jest w pełni bezpieczny.