Produkty mięsne mają szerokie grono entuzjastów, ale też dość liczną grupę przeciwników. Bez względu na upodobania kulinarne przedstawiciele obu stron zgodnie mogą jednak stwierdzić, że mięso w diecie człowieka istnieje praktycznie od paru milionów lat, stanowiąc ważny składnik jadłospisu. A jak na tym tle wypada jelenina? Czy jest korzystna dla zdrowia?
Rola mięsa w diecie człowieka
Wyroby mięsne dostarczają organizmowi niezbędnej dawki energii, ponadto stanowią źródło naturalnego białka, czyli ważnego budulca w ludzkim ciele. Z mięsa czerpie się też żelazo, będące pierwiastkiem wpływającym na ogólną kondycję, niedobór którego prowadzi do anemii. Oczywiście najlepsze dla zdrowia okażą się produkty nieprzetworzone lub takie, które oprócz mięsa zawierają jedyne inne naturalnego pochodzenia komponenty.
Kupując produkty na bazie mięsnego surowca, należy więc sięgać po te zawierające jak największy udział mięsa w całości. Wartościowa kiełbasa z jelenia na pierwszym miejscu listy składników będzie więc posiadać mięso jelenia, a dalej przykładowo mogą się znaleźć: mięso innych zwierząt, sól czy przyprawy.
Kaloryczność dziczyzny nie jest wysoka. 100 gramów mięsa przekłada się bowiem przeciętnie na nieco ponad 100 kcal, więc wyroby z dziczyzny nie zaszkodzą osobom z nadwagą i tym próbującym z nadmiernymi kilogramami się uporać, o ile – tak jak we wszystkim – zachowany zostanie rozsądek. Ze względu na zawartość kwasów nienasyconych w porównaniu do kwasów nasyconych mięso z dzikiej zwierzyny pomaga przeciwdziałać chorobom układu krążenia.
Czym wyróżnia się dziczyzna?
Wynika zatem, że kiełbasa z jelenia jest produktem zdrowym, o ile wybiera się tę wysokiej jakości. Jakie właściwości dziczyzny warto mieć na uwadze, kupując to mięso? Przede wszystkim zwierzęta wolno żyjące pozyskują pokarm pozbawiony substancji, jakich używa się w przemyśle hodowlanym, chociażby takich wspomagających wzrost. Dodatkowo dziczyzna wprowadza do organizmu witaminy z grupy B i oprócz żelaza jeszcze inne mikro oraz makroelementy.