Zainteresowanie panelami słonecznymi w Polsce rośnie od wielu lat. Przyczyniają się do tego rosnące koszty energii elektrycznej i coraz większa świadomość ekologiczna. Panele PV są instalacją skupiającą się na produkcji energii pochodzącej z promieni słonecznych. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana, fotowoltaika może całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd. Dowiedz się, czy działa również w okresie zimowym!
Praca paneli fotowoltaicznych zimą
Podstawą pracy paneli PV jest naświetlanie ich promieniami słonecznymi. W okresie zimowym jest ich mniej, częściej występują dni o znacznym zachmurzeniu. Słońce emituje wówczas mniej energii, promieniowanie jest wówczas mniej intensywne. Jeśli jednak moduły są odśnieżone i czyste, fotowoltaika wytwarza energię elektryczną. Warto zwrócić uwagę na to, że sprawność paneli rośnie wraz z obniżaniem się ich temperatury. Oznacza to, że optymalnymi warunkami do produkcji energii są słoneczne, chłodne dni. Duże znaczenie ma technologia wykorzystana w modułach. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne działają nawet w temperaturze dochodzącej do -40°C. Niskie temperatury nie obniżają mocy paneli, która pozostaje wystarczająca dla potrzeb budynku. Chłód poprawia bowiem elektronów, co zwiększa wydajność stosowanych ogniw. Również w pochmurne dni mogą one produkować energię, choć w mniejszych ilościach.
Co ma wpływ na wydajność systemu fotowoltaicznego?
Jak wskazują specjaliści firmy Modern Energy Pro, wydajność paneli słonecznych zależy od ich mocy, dopasowania systemu do indywidualnych warunków i możliwości budynku. Efektywność ta zależy również od stopnia nasłonecznienia powierzchni, lokalizacji, szerokości geograficznej i kąta nachylenia samych paneli. W lecie instalacja wytworzy najwięcej energii. Ważny jest jednak bilans roczny, a nie poszczególne miesiące. Duże znaczenie mają również takie czynniki jak zmienność warunków atmosferycznych, wiatr czy burze. Montując panele, należy przeanalizować ich zacienienie przez drzewa lub kominy. Nawet częściowe zasłonięcie ma wpływ na zdolność ogniwa do wytwarzania energii elektrycznej. Warto zadbać o czystość modułów, gdyż zabrudzona powierzchnia gorzej pracuje. Należy też pamiętać, że wydajność paneli słonecznych spada wraz z upływem lat.