Eternit był jednym z najpopularniejszych materiałów pokryciowych XX w. Połączenie cementu z włóknem azbestowym miało być, zgodnie z nazwą, niezniszczalne (aeternum w języku łacińskim oznacza wieczność). Okazało się jednak, że azbest jest rakotwórczy. Dlatego stare pokrycia eternitowe znikają z dachów. Czym je zastąpić? Optymalna do tego celu jest blacha trapezowa. Wyjaśniamy, dlaczego warto jej użyć.
Dlaczego warto wymienić pokrycie azbestowe na blachę trapezową?
Od 1997 r. w Polsce obowiązuje zakaz produkcji wyrobów z użyciem azbestu. Eternit ma zniknąć z polskich dachów do 2032 r. Możesz go zastąpić wieloma bezpiecznymi materiałami. Jednym z najlepszych jest blacha trapezowa. Dlaczego warto ją wybrać? Oto cztery najważniejsze argumenty:
-
lekkość – blacha trapezowa jest kilka razy lżejsza od eternitu, dlatego można ją zastosować bez dodatkowego wzmocnienia więźby dachowej;
-
trwałość – ocynkowana i pokryta poliuretanem blacha stalowa zachowuje szczelność przez kilkadziesiąt lat;
-
estetyka – blachy dostępne są w wielu kolorach i z różnymi typami przetłoczeń, które pozwalają dopasować pokrycie do różnych stylów architektonicznych;
-
atrakcyjna cena – profilowana blacha to ekonomiczne pokrycie, znacznie tańsze od dachówki czy łupka.
Czy można samodzielnie usunąć pokrycie z azbestu?
Pokrycia azbestowe, które są w dobrym stanie, nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Jednak nie można ich samodzielnie usuwać z dachu. Przed takim postępowaniem przestrzega przedstawiciel firmy Hanbud, producenta pokryć dachowych z Białegostoku:
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby usuwać i składować wyroby zawierające azbest, należy zdobyć stosowne pozwolenie i używać specjalistycznego sprzętu. Wykonawca ma obowiązek opracować szczegółowy plan działania. Powinien też zgłosić zamiar wykonania prac we właściwym organie nadzoru budowlanego i u okręgowego inspektora pracy. Jeżeli ktoś bez przygotowania pracuje z azbestem, to nie tylko łamie prawo, lecz stwarza duże niebezpieczeństwo dla własnego zdrowia.
Blacha trapezowa jest optymalnym zamiennikiem pokryć z azbestem. Na jej korzyść przemawia niska cena zakupu, trwałość i estetyka. Ponadto jest to lekkie pokrycie, które nie wymaga wzmocnienia więźby dachowej, na której poprzednio znajdował się eternit. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów związanych z przebudową dachu.