Nordic walking jest dyscypliną sportu, która od kilku lat jest bardzo popularna na całym świecie. Zyskała sobie przychylność, bo jest dość prosta, szybka i łatwa. Można szybko zacząć i bardzo prosto opanować wszystkie tajniki, a daje naprawdę bardzo wiele frajdy i korzyści dla organizmu. Warto więc poznać cztery wprowadzające treningi, dzięki którym zrozumiesz, czym jest nordic walking.
Kijki i co dalej? Pierwszy trening na start
Zanim zaczniesz, musisz przekonać się, po co Ci kijki. Wiele osób myśli, że są tylko atrapą do podtrzymywania się. Nic z tych rzeczy. Właściwy ruch to taki, gdzie kijki są wbijane w podłoże między jedną a drugą stopą. Wówczas są w taki sposób nachylony, by skutecznie odpychać do przodu, nadając dodatkowego rozpędu, a do tego prawidłowo angażować mięśnie i utrudnić całkowity ruch, który wykonujemy automatycznie przy chodzeniu. Zatem po nauce odpychania czas na krótki trening. Potrwa on 50 minut i w jego trakcie nauczysz się prawidłowo ruszać z kijkami.
Zacznij od rozgrzewki, poświęć na nią 10 minut. Następnie maszeruj w sposób naturalny przez 5 minut, tylko ciągnąc za sobą kijki do nordic walking. Dopiero potem chwyć rękojeść dobrze dobranego sprzętu i maszeruj przez 10 minut, wykonując prawidłowy ruch. Skup się, by był on zgodny z zasadami i jak najlepiej wykorzystywał Twój marsz. Cały cykl (oczywiście bez rozgrzewki) powtórz dwukrotnie, a potem zakończ sesję 10 minutami ćwiczeń rozciągających.
Dwa kolejne treningi
Kolejne dwie sesje także będą trwały 50 minut. Najpierw musisz zacząć pracować z synchronizacją. Chodzi o to, by ten naturalny ruch był dla Ciebie codziennością i byś już automatycznie wykonywał go wraz z ruchem bioder, nóg i całego tułowia. Zacznij znów od rozgrzewki przez 10 minut, a następnie maszeruj 30 minut z kijkami, wykonując z nimi kompletne ruchy. Wbijaj je w podłoże i kieruj je w tył, lekko się odpychając w rytm stawianych kroków. Pilnuj, by ruch był naturalny, ale prawidłowy. Następnie zakończ trening obowiązkową sesją rozgrzewkową na koniec złożoną z ćwiczeń rozciągających.
Trzeci trening pozwoli Ci wzmocnić ramiona. Rozgrzej się i maszeruj w taki sposób, by po wbiciu kijka w podłoże, odpychać się mocno. Pamiętaj, by przy tym mocno otwierać dłoń w momencie przejścia jej przez linię bioder. Na koniec wykonaj ćwiczenia rozciągające w ramach dogrzania mięśni. Wchodź i schodź z wniesień w czwartym ostatnim treningu. Zwolnij, nie pędź, za to mocniej wbijaj kijki i poczuj, jak Twoje ciało pracuje.
Nordic walking dla każdego
Nie jest to sport ani wymagający wielkich przygotować, ani drogiego sprzętu. Jest w sam raz na wykorzystanie naturalnego chodzenia do własnych celów. Dlatego warto widzieć, jak się do niego zabrać.