Każda osoba kupująca nieruchomość rynku wtórnym lub pierwotnym z pewnością choć raz zetknęła się z wyrażeniem: standard wykończenia mieszkania. Najczęściej są to określenia informujące o wykończeniu mieszkania „pod klucz” bądź też w standardzie deweloperskim. Jaka jest między nimi różnica? Która opcja będzie bardziej korzystna w danej sytuacji? Wszystkie te wątpliwości rozwiejemy w dalszej części artykułu – zapraszamy!
Spis treści:
Stan deweloperski – co obejmuje?
Stan “pod klucz” – zakres prac
Stan deweloperski a stan „pod klucz”
Stan deweloperski – co obejmuje?
Stan deweloperski jest opcją najczęściej wybieraną przez uczestników transakcji na rynku nieruchomości. Oznacza on, że dany lokal mieszkalny, dom czy też lokal usługowy jest przygotowany do wykończenia. Nie istnieje do tej pory jedna definicja standardu wykończenia mieszkania tożsama dla wszystkich inwestycji deweloperskich w danym kraju. W praktyce standard wykończenia zostaje szczegółowo opisany w treści umowy podpisywanej pomiędzy daną firmą deweloperską a kupującym lokal. Szukając mieszkania warto zatem dokładnie przeanalizować ofertę deweloperów, aby mieć pewność, co do zakresu prac, jakie bierze na siebie wykonawca inwestycji.
Choć, jak wskazaliśmy, stan deweloperski nie jest do końca jednoznacznym pojęciem, istnieją pewne zasady, które mają zastosowanie w przypadku większości mieszkań z rynku pierwotnego. Decydując się na mieszkanie wykończone w standardzie deweloperskim, otrzymamy przede wszystkim pełne rozprowadzenie instalacji, a także wykonanie tynków i wylewek. Zamontowane zostaną również okna z parapetami i drzwi wejściowe, a w przypadku lokali na poddaszu – ocieplenia skosów. Kolejnym pewnym elementem, wymuszonym przez prawo budowlane, jest montaż gniazdek elektrycznych – bez ich instalacji odbiór techniczny lokalu nie byłby możliwy. Wielu deweloperów oferuje nieruchomość także z zamontowanymi grzejnikami.
Stan „pod klucz” – zakres prac
Zakup mieszkania przygotowanego „pod klucz” oznacza w praktyce, że możemy się do niego wprowadzić bezpośrednio po podpisaniu wszelkich formalności. Korzystanie z pomocy firm deweloperskich oferujących wykończenie wnętrz pod klucz, np. Urządzamy pod klucz, cieszy się coraz większą popularnością. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić właścicielom mieszkań czas, który jest obecnie tak bardzo cenny.
W gotowym “pod klucz” mieszkaniu wykonane zostały instalacje, a na ścianach położono tynki. Podłączona została także armatura sanitarna, czyli: sedes, umywalka, wanna, bidet czy baterie kuchenne – tak zwany biały montaż. W lokalach w stanie „pod klucz” montowane też są parapety, drzwi wewnętrzne i grzejniki. Kładzione są podłogi i wstawiane meble. Posiadacze balkonów mogą również liczyć na ich wykończenie.
Decydując się na wykończenie mieszkania pod klucz, zależnie od dewelopera, zwykle mamy do wyboru kilka opcji, tak zwanych pakietów wykończeniowych. Najczęściej oferowane przez deweloperów opcje to: pakiety podstawowe, rozszerzone oraz premium. Różnią się one klasą użytych materiałów oraz tym samym standardem wykończenia.
Stan deweloperski a stan „pod klucz”
Zalety wyboru stanu deweloperskiego:
-
dopasowanie aranżacji wnętrza w pełni do własnych potrzeb,
-
indywidualny wybór klasy materiałów wykończeniowych,
-
obniżenie kosztów wykończenia poprzez samodzielne przeprowadzenie części prac.
Wady mieszkania w stanie deweloperskim:
-
do zakupionego lokalu nie można przeprowadzić się “od zaraz”,
-
wybór materiałów wykończeniowych i ewentualnie samodzielne prace wymagają wysiłku i czasu,
-
postęp przeprowadzanych prac wymaga ciągłego nadzoru właściciela.
Zalety mieszkania urządzonego„pod klucz”:
-
lokal jest gotowy do wprowadzenia się,
-
oszczędność dużej ilości czasu i jeszcze większej ilości nerwów,
-
mieszkanie wykończone zgodnie z obowiązującymi trendami.
Wady stanu „pod klucz”:
-
konieczność zapłaty za dany pakiet wykończenia wnętrza,
-
wpływ na styl, w jakim zostanie zaaranżowane mieszkanie jest ograniczony.
Zarówno stan deweloperski, jak i stan “pod klucz” mają swoje wady i zalety. Choć ostateczna decyzja zależy od naszych indywidualnych potrzeb, warto przeanalizować obie możliwości.