Odkąd pojawiła się kwestia pandemii koronawirusa i tzw. lockdownu, wiele krajów na świecie szuka rozwiązania na upadające firmy, które nie mogą pracować i zarabiać. Szansą dla nich jest pomoc państwowa, bo samodzielnie nie mogą sprostać problemom. Dlatego i w Polsce zaczęły powstawać tzw. tarczy antykryzysowe. Ta ostatnia, oznaczona numerem 4.0 niedawno weszła w życie. Co zmieniła i jakie są jej założenia?
Zmiany w pomocy dla przedsiębiorców
To już kolejna poprawka do rządowej tarczy antykryzysowej, którą należało wprowadzić w wyniku szkód, jakie powstały poprzez koronawirusa i ogłoszoną na całym świecie pandemię. Dziś wiemy, że to nie będzie ostatnia pomoc, jednak na razie na niej trzeba się skupić. Nowa ustawa wprowadza przede wszystkim dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej, utrudnionej lub kłopotliwej sytuacji w wyniku działań rządowych mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. O co chodzi?
To przede wszystkim pożyczki udzielane przez banki, by zapewnić płynność finansową przedsiębiorcom. Dlatego pomoc w formie dopłat będzie można łączyć z pomocą typu de minimis czy z gwarancjami bankowymi. Co ważne tzw. tarcza 4.0 wprowadziła również przepisy, które dotyczą bezpośrednio wakacji kredytowych, a więc zawieszenia spłaty kredytu na maksymalnie trzy miesiące. To duża zmiana, bo jeszcze jakiś czas temu podobne postulaty przedsiębiorców były ignorowane przez rządzących, którzy w ten sposób chcieli ratować i tak już nadwyrężony różnymi działaniami budżet.
Nowe przepisy i inne pomoce dla przedsiębiorców
Co niezwykle istotne, a co stało się podstawą zaakceptowania części postulatów przedsiębiorców, wprowadzone nowe przepisy prawne dla przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego przez pandemię mają na celu ochronę polskiej racji stanu. To oznacza, że mają zapobiegać wrogim przejęciom polskich firm przez zagraniczne podmioty, głównie spoza Unii Europejskiej. W ten sposób strona rządowa chce walczyć z łatwością przejmowania polskich firm przez zaniżoną wycenę krajowych firm, która może być wynikiem pojawienia się na świecie COVID-19 i jego skutków. Dlatego tarcza w nowej odsłonie reguluje właśnie te aspekty.
Zmiany, zmiany, zmiany
Nowa tarcza antykryzysowa 4.0 dla przedsiębiorców to nie tylko kwestia wakacji kredytowych i uregulowanie stosunku z bankami, ale także na przykład zmiany w prawie zamówień publicznych, w złagodzeniu restrykcji dotyczących zadłużania się samorządów czy wprowadzenie dłuższego opiekuńczego zasiłku. To zmiany w dobrą stronę, ale na pewno nie ostatnie konieczne.