Osoby, które były legalnie zatrudnione w Austrii na koniec roku podatkowego powinny otrzymać Lohnzettel, czyli kartę podatkową. Na jej podstawie mogą dokonać rozliczenia i odzyskać część pobranych na rzecz podatku środków. Choć w Austrii prawo dotyczące rozliczeń jest bardzo podobne jak w Polsce, to jednak występują między nimi pewne różnice. Co warto wiedzieć na temat rozliczenia podatku z Austrii? Podpowiadamy.
Jak rozliczyć podatek z Austrii?
Rozliczenie podatku z Austrii dokonywane jest na podstawie dokumentu nazywanego Lohnzettel lub L16, otrzymywanego od pracodawcy po zakończonym roku podatkowym. Jest to karta, którą każda legalnie zatrudniona w tym państwie osoba powinna w tym terminie dostać. Może być dostarczona tradycyjnym listem lub mailowo.
Nie wszyscy pracownicy muszą rozliczać się w Austrii. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które nie mają statusu rezydentów podatkowych, a także tych, u których dochód nie przekroczył kwoty 11 000 € w skali całego roku. Warto jednak dokonać takiego rozliczenia, ponieważ można otrzymać spory zwrot. Dodatkowo w Austrii na takie działanie mamy 5 lat.
Kto może liczyć na zwrot podatku z Austrii?
Na zwrot podatku tax z Austrii mogą liczyć osoby, które legalnie pracowały na terenie tego kraju, a ich pracodawca odprowadzał od wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. Dodatkowo podobnie jak w Polsce, można odzyskać część środków pobranych na rzecz podatku, korzystając z różnego rodzaju ulg. Wśród najpopularniejszych można wymienić te na dziecko, ale także odliczenia kosztów związanych na przykład z przejazdami do pracy czy noclegiem umożliwiającym wykonywanie obowiązków zawodowych.
Osoby, które mają problem z samodzielnym rozliczeniem podatku z Austrii, mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tym zagadnieniem. Podczas wstępnej kalkulacji profesjonaliści są w stanie z dużą dokładnością określić kwotę, jaką możemy otrzymać. Pomagają również swoim klientom w kontakcie z zagranicznymi urzędami.