Nastoletni, zwyczajny bunt czy może zwiastun pojawiających się zaburzeń psychicznych, mogących wynikać z różnego rodzaju przeżyć? Rodzice i kadra nauczycielska mogą mieć problemy z określeniem powodów zachowania nastolatków, dlatego to zadanie warto powierzyć specjalistom. Wizyta u psychoterapeuty może okazać się dla dziecka potrzebną formą wsparcia lub wykluczyć podejrzenie skomplikowanych schorzeń takich jak depresja.
Psychoterapia młodzieży – kiedy się na nią zdecydować?
Lista zachowań, które zaobserwowane u nastolatka mogą zwiastować konieczność uczęszczania na psychoterapię młodzieży (w gorzowskich placówkach możliwa jest np. wstępna konsultacja telefoniczna, pomagająca rozwiać wątpliwości) to:
- bezsenność;
- regularne bóle głowy, brzucha, również nerwobóle (zwłaszcza gdy badane miejsca, w ocenie lekarzy, nie są zmienione chorobowo);
- ospałość, brak energii oraz motywacji do podjęcia jakichkolwiek działań;
- brak radości z dotychczasowej pasji;
- wycofanie społeczne.
Wizytę warto rozważyć w przypadkach, w których rodzina zmaga się z problemami prywatnymi takimi jak śmierć członka, rozwód lub alkoholizm.
Jak przebiega wizyta u dobrego psychoterapeuty?
Najważniejsza jest swoboda i komfort pacjenta – psychoterapeuta powinien być osobą wzbudzającą zaufanie, co pomoże dziecku odpowiadać szczerze na zadane przez specjalistę pytania. Podczas wyboru specjalisty należy kierować się tym, czy jest kompetentny i doświadczony. Ponadto sprawdzić, czy opinie internetowe, tak jak w przypadku np. gabinetów psychoterapii w Gorzowie są jednoznacznie zachęcające.
Specjalistę odwiedzają początkowo zarówno pacjenci, jak i ich rodzice. Następnie, opiekunowie opuszczają pomieszczenie i zostawiają swoje pociechy na prywatną rozmowę z lekarzem. Po odbyciu jej rodziciele wracają do gabinetu, a psychoterapeuta dzieli się spostrzeżeniami. Pierwsze spotkanie służy zazwyczaj do oswojenia się z nową sytuacją, ale po wizycie u dobrego specjalisty powinno pomóc nakreślić zarys sytuacji.