Pies to zwierzę stadne, o czym można przekonać się, spotykając sforę żyjącą w środowisku naturalnym. W Europie Zachodniej jest to dość rzadki widok, ale w krajach takich jak Grecja, Turcja, czy Bułgaria, gdzie zimą panuje łagodniejszy klimat, wciąż występuje. Psy na wolności wspólnie polują, wychowują młode i stanowią dobrze zorganizowane pod względem hierarchii stado. Żyjąc z ludźmi, czworonogi oddają człowiekowi troski związane z dostarczaniem wystarczającej ilości pożywienia. Ludzie dbają nie tylko o dietę, ale również o stan zdrowia psa, rozmnażanie lub podejmują decyzję o kastracji.
Wyjątkowa genetyka psich ras
Pod względem genetycznym pies jest zwierzęciem zupełnie wyjątkowym. Z punktu widzenia zróżnicowania w obrębie jednego gatunku, nie ma sobie podobnych. Małe, delikatne zwierzę, które waży niewiele więcej niż kilogram i masywny pies, osiągający masę blisko 100 kg, należą do jednej gatunkowo rodziny! Bez względu na to, czy człowiek opiekuje się przedstawicielem rasy miniaturowej, czy olbrzymiej, każdy pies ma takie same instynkty, reakcje i potrzeby. Dobry opiekun powinien posiadać wiec wszechstronną wiedzę na temat pielęgnacji i wychowania psa. Pozwoli to odpowiednio zadbać o dobrą kondycję fizyczną, zdrowie psa i długie życie.
Gdzie szukać porady dla opiekunów? Jak zadbać o stan zdrowia psa?
Portale tematycznie dostarczają fachowej wiedzy o tym, jak zadbać o zdrowie psa i uniknąć kłopotów wychowawczych. Opiekunowie dzielą się swoimi doświadczeniami i wymieniają opinie na forum, które jest prawdziwą kopalnią wiedzy.
Warto wybrać rasę pod kątem własnych oczekiwań i predyspozycji. Większość psów uwielbia się uczyć i zdobywać nowe umiejętności, takie jak tropienie, czy wykonywanie poleceń. Uczestniczenie w szkoleniach to jednak pewien obowiązek, dlatego warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, jaka rasa najlepiej wpisze się w styl życia opiekuna i jego rodziny.
Jak długo żyją psy?
Długość życia to kolejny aspekt, który pokazuje, jak różnorodnym gatunkiem są psy. Najdłużej żyjącym psem na świecie był australijski pies pasterski, który zakończył żywot w wieku 29 lat i 5 miesięcy (07.06.1910 – 11.11.1939 r.). Do 27 lat dożył pies rasy beagl, suczka rasy welsh colie i mops. Średnia długość życie psiaka wynosi około 10-13 lat.
Podczas wyboru psa dla siebie warto również rozważyć takie kwestie, jak przeciętna długość życia. Pod tym względem również należy spodziewać się różnorodności:
Średnia, oczekiwana długość życia psów w poszczególnych rasach wynosi:
-
Dog niemiecki i berneński pies pasterski żyją od 6 do 8 lat,
-
Buldog angielski średnio przeżywa od 8 do 10 lat,
-
Bokser i golden retriever żyje od 10 do 12 lat,
-
Buldożek francuski – średnia długość życia wynosi od 10 do 14 lat,
-
Pudle żyją od 12 do 15 lat,
-
Jamnik 14 do 17 lat,
-
Średnia długość życia psa rasy chihuahua wynosi od 10 do 18 lat.
Warto dodać, że długość życia zależy w pewnym stopniu od zdrowia psa oraz warunków bytowania.