Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym turystycznie. Można tu znaleźć zarówno góry, jak i morze, a także liczne jeziora, lasy, tereny rolnicze i typowo przemysłowe. Do tego w Polsce wyjątkową rolę pełni Kościół katolicki, a wraz z nim wiele niezwykłych sanktuariów, które zachwycają pod kątem architektonicznym, historycznym i w sferze sacrum. Warto więc poznać najpiękniejsze z nich.
Częstochowska Jasna Góra
Nie można nie zacząć od najbardziej znanego sanktuarium maryjnego w Polsce. Jasna Góra pojawia się w polskich kronikach już przed wieloma wiekami i przez te wszystkie dziesięciolecia jest niezwykle ważnym miejscem dla całej państwowości. To tu odbywa się słynna obrona przed szwedzkim potopem, to tu pojawiają się obchody tysiąclecia chrztu i spajania Polaków, tutaj pielgrzymują tysiące, by zobaczyć słynny obraz i pomodlić się przy nim. To miejsce kultu najsilniejszego w naszym kraju.
Licheń, czyli miejsce piękniejsze niż Częstochowa
Mówi się, że pod względem historycznym nic nie może przegonić Jasnej Góry, ale w kontekście piękna Licheń zrobił to od razu. Sanktuarium maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski został namalowany na modrzewiowej desce około 1750 roku. Dziś to jeden z ważniejszych obrazów otoczonych czcią, ale i sam Licheń jest niezwykły, pełen przepychu, rozmachu oraz niebanalnej architektury, którą zdecydowanie warto zobaczyć, nawet jeśli jest się niewierzącym.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
Południe Polski tradycyjnie obfituje w wyjątkowe miejsca o przeznaczeniu religijnym i tak jest też w Zakopanem. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej powstało jako wotum wdzięczności za ocalenie życia papieżowi Janowi Pawłowi II w 1981 roku. Najważniejszym miejscem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej z przełomu lat 90. i 80., a charakteryzuje go prezbiterium w kształcie papieskiej tiary oraz witraże z tzw. fatimskimi papieżami, a więc Janem Pawłem II oraz Piusem XII. Do tego interesująca, góralska architektura robi swoje.
Nowoczesność w kulcie sakralnym – Łagiewniki
Podkrakowskie Łagiewniki to jedno z najmłodszych miejsca na mapie, oczywiście jeśli chodzi o budynek. To sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które związane jest z obecnością jeszcze od XIX wieku Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Powstał tu neogotycki zespół klasztorny, a także Bazylika Bożego Miłosierdzia. Miejsce w sposób szczególne związane jest z osobą świętej Faustyny Kowalskiej.
Sanktuaria to ważny element polskiej architektury
Można je zwiedzać jako miejsce kultu, można jako obiekt zainteresowania turysty pod kątem architektonicznym. Jedno jest jednak pewne – sanktuaria i miejsca święte są w Polsce niezwykle ważne.