Zaczyna się sezon grzewczy, więc wzrasta zainteresowanie różnymi rodzajami urządzeń do ogrzewania. Przykładem mogą być piece – podłączone do obecnej instalacji lub wolnostojące. Te drugie są łatwiejsze, jeśli chodzi o użycie, można na przykład skorzystać z nich doraźnie w razie potrzeby.
Piece wolnostojące – co to takiego?
Typowy piec stanowi element instalacji grzewczej i jego ewentualne usunięcie z pomieszczenia wiąże się z poważnymi zmianami czy nawet wyburzeniem. Dużo łatwiejsze w użyciu są piece wolnostojące. Przykładem takiego pieca jest np. koza, kominek elektryczny itd. Korzysta się z nich w mieszkaniach i lokalach użytkowych.
Cechą charakterystyczną takich urządzeń jest szybkie zapewnianie ciepła podczas ich używania. Płonący w kozie lub kominku ogień szybko oddaje ciepło do otoczenia. W tej roli sprawdzają się kominki na gaz czy piece na gaz, zasilane butlą albo z sieci. Po zakończeniu palenia temperatura zaczyna spadać.
Kominki – czy warto z nich korzystać?
Tradycyjne kozy, kominki lub ich odpowiedniki takie jak kominki elektryczne w Krakowie mogą wyglądać bardzo efektownie i dzięki temu podkreślać przytulność wnętrza. Niekoniecznie jednak można z ich pomocą wystarczająco ogrzać pomieszczenie. Pod tym względem okazują się mało wydajne na dłuższą metę.
Kominki w Krakowie są chętnie używane w mieszkaniach i domach prywatnych, jeśli obecny system grzewczy nie jest zbyt wydajny lub okresowo trzeba go wspomóc (np. na początku sezonu). Ogień palący się w kominku zwiększa wrażenie domowego ciepła, co też ma duże znaczenie dla komfortu użytkowników.
Wolnostojące piece kaflowe – czy są w użyciu?
Piece kaflowe w Krakowie to raczej rozwiązanie stacjonarne, więc częściej spotyka się je w roli typowego elementu instalacji grzewczej. Jako przenośne są zbyt ciężkie i istnieje ryzyko uszkodzenia, jeśli będzie to wykonane niewłaściwie. Montaż pieca może wymagać udziału fachowca.
Podsumowując, często korzysta się z pieców wolnostojących w związku z dogrzewaniem wnętrza przed sezonem lub w sezonie. Są wygodne i łatwe do ewentualnego demontażu.