Szczecin to miasto przez wiele dziesięcioleci bytności w Polsce niedoceniane. Właściwie dalej nie mówi się o nim w kontekście zwiedzania czy spędzenia czasu w trakcie wakacji, a jedynym ważnym wydarzeniem są słynne regaty odbywające się co kilka lat – The Tall Ships Races. Jednak Szczecin zaczyna wykorzystywać swój potencjał i pokazywać, że to nie tylko „miasto znad morza”.
Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich
Już na wjeździe do tego miasta można zobaczyć coś, co zachwyci. Słynna Trasa Zamkowa Piotra Zaremby, pierwszego powojennego szczecińskiego prezydenta prowadzi między dwa ikoniczne budynki. Z jednej strony pozostałość po czasach słowiańskich, gdy miastem rządził ród Gryfitów, czyli Zamek Książąt Pomorskich, a z drugiej Wały Chrobrego, czyli tzw. Tarasy Hakena, projektanta miasta z XIX wieku. Oba budynki wychodzą na Odrę, która jest szczecińską osią, przy której wiele się dzieje. Na Wałach można znaleźć między innymi Muzeum Narodowe w okazałym budynku dawnych władz miasta. To miejsce, które na pewno trzeba odwiedzić.
Plac Orła Białego między bramami
Ścisłe centrum dawnego miasta, jeszcze z okresu panowania Książąt Pomorskich, zaczyna się zaraz za Zamkiem, a kończy na słynnej Kaskadzie, dziś centrum handlowym, dawniej domu rozrywki, który spłonął w jednej z największych katastrof PRL-u. Dawne miasto ograniczone jest przez bramy – Królewską, Portową oraz Basztę Siedmiu Płaszczy. To ładny fragment miasta, niedawno odrestaurowany, gdzie mieszają się nowoczesne w formie budynki współczesnych firm z dawnymi, murowanymi kamienicami czy wielkimi gmachami, np. banku czy policji. Obok pyszni się jeszcze szczecińska filharmonia, która ma jeden z najciekawszych tego typu budynków na świecie.
Czas na korzystanie z zielonego
Hasło „Zielony Szczecin” nie jest na wyrost. W mieście jest wiele zielonych parków, skwerów, lasów – przede wszystkim po stronie prawobrzeża – a także mnogość różnych magicznych jezior, w tym jeziora Dąbie, jednego z największych w Polsce. Zwieńczeniem całości są Jasne Błonia, czyli wielki plac rekreacyjny pokryty trawą, który swoim wyglądem nawiązuje nieco do Pola Marsowego w Paryżu. Brakuje tylko wieży Eiffla. Błonia przechodzą w Park Kasprowicza, gdzie ulokowany jest teatr letni im. Heleny Majdaniec.
Szczecin warty odkrycia
Trzeba przyznać, że Szczecin to miasto niezwykłe. Wiele osób go nie docenia, mało kto był, np. z Polski Wschodniej, jednak gdy już się tu trafi, widać wyraźnie nie tylko to, że miasto się rozwija, ale także to, że jest to miejsce o szerokich horyzontach sięgających, nie tylko rozkładem ulic, Paryża.