Regularna konserwacja to niezmiennie podstawa sprawnego działania wszelkich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzacji samochodowej.
Rzeczą podstawową jest regularne czyszczenie klimatyzacji samochodowej Cena zabiegu kształtuje się rozmaicie. Zależy od tego, czy zainteresowany ma dostateczne doświadczenie i może zająć się samodzielnie doprowadzeniem aparatury do stanu, w którym nie będzie ona uciążliwa dla użytkowników.
Częstym objawem zanieczyszczonej klimatyzacji jest zapach nieprzypominający niczego przyjemnego, a wydobywający się z wylotów powietrza.
Powodem wydobywania się brzydkich woni są w większości przypadków bakterie. Żyjątka zasiedlają gromadnie wnętrze instalacji. Na powierzchni parownika w przestrzeni poniżej, gdzie zbiera się nadmiar wilgoci drobnoustroje mają swoje Eldorado. Pokrywają żelowym filmem wszystkie elementy i są także powodem zapachu chłodniczego. Tak nazywa się woń będąca następstwem korozji elementów aluminiowych.
Bakterie żyjące w klimatyzacji podzielone są na trzy rodzaje.
W powierzchniowej warstwie żyją bakterie potrzebujące do bytowania tlenu. Szczelnym filtrem otulają niżej położone warstwy. Ich świat tworzy bufor pozwalający przeżyć organizmom, które mają odmienny metabolizm. Odrobinę niżej mieszkają bakterie o uniwersalnych nawykach. Mogą podtrzymywać swe funkcje życiowe dzięki tlenowi, ale kiedy go brakuje, natura dała im możliwość zmiany metabolizmu na beztlenowy. One też, jak wyższe warstwy zabezpieczają najniższe poziomy przed dostępem tlenu, który jest trujący dla bakterii beztlenowych. Beztlenowce, choć wolno metabolizujące z powodu mniejszej efektywności procesów życiowych, wszelkie niedostatki kompensują licznością populacji. Są w stanie zagrozić nawet spoistości metalu, doprowadzając do zainicjowania procesów korozji aluminium.
Poniżej krótki przegląd gatunków bakterii, które kolonizują klimatyzatory i mogą stać się powodem chorób u ludzi:
1. Staphylococcus Aureus – bardzo „popularny” gronkowiec złocisty – jego popularność sięga nawet połowy populacji ziemi. To znaczy, że co drugi mieszkaniec ziemi może być nosicielem. Zwykle koegzystuje z nosicielem bezobjawowo. Jednak w wyniku zbiegu kilku niekorzystnych czynników może wyzwolić lawinową reakcję organizmu i stać się powodem zakażenia, bywa, że w wielu miejscach ustroju jednocześnie.
Roznosi się drogą kropelkową.
2. Legionella pneumophila − powoduje słynną chorobę legionistów. Nawet dziś jest niebezpieczna. Przed laty galopujące infekcje dróg oddechowych doprowadziły do śmierci całe zastępy. W procesie diagnozowania bywa mylona z zapaleniem płuc lub grypą. Legionella może zaatakować inne organy wewnętrzne.
W środowisku naturalnym bakteria Legionella pneumophila jest jeszcze jednym mikrobem egzystującym w biosferze. Dopiero warunki stwarzane przez ludzi w urządzeniach ułatwiających życie, a będących wyśmienitym miejscem do namnażania się bakterii (klimatyzacja, baseny, wodociągi, sauny) powodują rozrost populacji żyjątek, co kończy się falą zachorowań.
3. Herpeswirusy − wielcy wędrowcy. Przetrwalniki wirusów przytwierdzone do drobin kurzu przemieszczają niewyobrażalnie duże przestrzenie, czekając na dogodny moment. Optymalne warunki bytowania wyzwalają ich ukryte moce objawiające się chronicznymi infekcjami oczu, objawami podobnymi do ospy lub permanentną opryszczką.
Jeśli szukasz preparatu przeznaczonego do mycia i czyszczenia klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych odwiedź: https://www.artbor.pl/product-category/chemia-hvac/