Przemysł nie mógłby istnieć, gdyby nie wszelkiego rodzaju elementy złączne, które mają na celu utrzymanie stabilności konstrukcji, czy też połączenie jej poszczególnych elementów. Jednym z rodzajów elementów łączących jest nitonakrętka. Czym jest nitonakrętka i jakie są jej rodzaje?
Czym są nitonakrętki?
Element jakim jest nitonakrętka to komponent mający na celu łączenie elementów konstrukcji. Służy ona do gwintowania blach, czy też elementów, które nie są przystosowane do gwintowania w tradycyjny sposób. Nitonakrętki są chętnie wykorzystywane szczególnie przez to, że pozwalają na błyskawiczny montaż, czy też możliwość połączenia kilku komponentów nie posiadających gwintów.
Nitonakrętka należy do elementów wciskanych. W ich szybszym montażu pomóc mogą na przykład specjalne zautomatyzowane stoły robocze, dzięki którym przede wszystkim maleje ryzyko błędu ludzkiego, a także wzrasta powtarzalność połączenia.
Jakie są rodzaje nitonakrętek?
Nitonakrętki występują powszechnie w wielu rodzajach. Istnieją dwa podstawowe sposoby na ich podział. Pierwszy dzieli nitonakrętki na przelotowe lub nieprzelotowe. Drugi z kolei dotyczy rodzaju kołnierza. Nitonakrętki spotkamy z kołnierzem płaskim, walcowym z trzpieniem cylindrycznym, sześciokątnym, neoprenowym, stożkowym, radełkowanym cyz też walcowym powiększonym. Dodatkowo kołnierze nakrętek mogą zostać wyposażone w uszczelki, które zapewniają zachowanie wodoszczelności połączonych ze sobą elementów.
Gdzie wykorzystywane są nitonakrętki?
Nitonakrętki są powszechnie stosowane w przemyśle, a szczególnie w branży budowlanej oraz technicznej. Oprócz tego znaleźć je można również w branży elektrycznej, zbrojeniowej, elektronicznej, czy też motoryzacyjnej oraz w wielu innych, przeróżnych dziedzinach przemysłu. Nitonakrętki są więc wykorzystywane na przykład w stoczniach, do łączenia części urządzeń elektrycznych, czy nawet podczas stawiania mostów. Mowa więc o niezwykle wytrzymałym i uniwersalnym komponencie.