Pokarm dla świń w bardzo dużym stopniu wpływa na ich zdrowie oraz kondycję. Z tego właśnie powodu zaleca się ścisłą kontrolę diety już od pierwszych tygodni po narodzinach. Efektywne żywienie trzody chlewnej ma wiele wymiarów, może być to intensywne żywienie świń, można także wprowadzić nieco tańsze rozwiązania. Jak karmić zwierzęta, by cieszyły się wzorowym zdrowiem?
Wyzwania dla rolników
Na wstępie warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach rolnicy mierzą się z coraz większymi wyzwaniami. Ceny surowców paszowych są rekordowo wysokie, uniemożliwiając intensywne żywienie świń i racjonalne porcjowanie pokarmów. Gospodarze zmuszeni są do szukania oszczędności, co niestety najczęściej odbija się na problemach z doborem odpowiedniej paszy. Czy można wyżywić trzodę chlewną tanio i efektywnie?
Dostępność surowców paszowych jest coraz trudniejsza. Śruta paszowa, olej sojowy czy fosforany jednowapniowe zwiększyły swoją wartość cenową co najmniej o 100%. W zaistniałej sytuacji pojęcie taniego i skutecznego pokarmu zdaje się tracić na znaczeniu.
Żywienie prosiąt
Nowo narodzone prosięta do około 12 tygodnia żywią się pokarmem matki. W międzyczasie, po ukończeniu 4 tygodnia życia, zostają dodatkowo skarmiane mieszanką pasz o wysokiej strawności. W tym okresie intensywne żywienie świń ma duże znaczenie, ponieważ rozwijane są predyspozycje do pobierania dużych ilości paszy na późniejszym etapie tuczu.
Pokarm dla prosiąt ma zazwyczaj formę granulek. Często stosuje się także dodatki zapachowo-smakowe, co zachęca młode do pobierania paszy. Równolegle z pokarmem należy podawać trzodzie prebiotyki i probiotyki, które stymulują układ odpornościowy. Na intensywny wzrost prosiąt i ujednolicenie masy ciała w miocie wpłynie pasza o wysokiej przyswajalności. Na tym etapie warto podawać mieszanki, które mają w składzie odtłuszczone mleko, plazmę krwi i suszoną serwatkę.
Pełnowartościowa karma dla tuczników
Trzoda chlewna należy do gatunku zwierząt, który wyróżnia się intensywnym wzrostem masy ciała. Z tego właśnie powodu zaleca się podawanie pełnowartościowej karmy, która jest bogata w białko, aminokwasy i składniki mineralne. Świnie po ukończeniu 4. miesiąca życia pasione są do określonej wielkości, by następnie przeznaczyć je na ubój. Następuje zatem intensywne żywienie świń, które jest gwarantem prawidłowego rozwoju zwierząt cieszących się dobrym zdrowiem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paszy? Warto sięgać po produkty bez zawartości antybiotyków. W składzie powinny znaleźć się fitoskładniki, które chronią świnie przed infekcjami bakteryjnymi, poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego i mają pozytywny wpływ na poprawę wyników produkcyjnych.
Co wpływa na apetyt świń?
Istnieje wiele czynników decydujących o częstotliwości pobierania paszy przez trzodę chlewną. Świnie to zwierzęta podatne na stres, który potrafi mocno ograniczyć spożywanie pokarmu przez te zwierzęta. Kolejną przyczyną mogą być słabe warunki utrzymania, czyli zbyt mało karmideł i niska dostępność wody. Higiena również ma ogromne znaczenie dla komfortu świń. Należy zadbać o czystość nie tylko w pomieszczeniu, ale i w karmidłach oraz poidłach.
Partnerem materiału jest Livelle.