Cytologię zalicza się do podstawowych badań przeprowadzanych w ramach profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Pozwala na stwierdzenie wszelkich zmian o charakterze nowotworowym już na samym początku ich rozwoju. Jest to badanie specjalistyczne wykonywane w gabinecie przez położną lub ginekologa. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu cytologicznym?
W jakim celu wykonuje się cytologię?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego cytologia powinna być przeprowadzana regularnie co 12 miesięcy od momentu ukończenia 21. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje, w których kobieta wcześniej rozpocznie współżycie lub pojawią się u niej problemy związane z zakażeniami czy infekcjami. Badanie cytologiczne to skuteczna metoda diagnostyczna pozwalająca na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Umożliwia stwierdzenie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, określanego jako HPV. Typ 16 i 18 tego wirusa określa się jako główną przyczynę rozwoju nowotworu szyjki macicy.
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Materiał do badań w czasie cytologii pobierany jest podczas zwykłej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Położna lub ginekolog za pośrednictwem wziernika i specjalnej szczoteczki pobiera komórki z kanału i tarczy szyjki macicy. Większość pacjentek odczuwa lekki dyskomfort podczas zbierania próbki, nie jest to jednak uciążliwe. Następnie wymaz trafia do laboratorium w celu przeprowadzenia szczegółowych badań. Wielu lekarzy zwraca uwagę na rolę szczoteczki, jakiej używa się do pobrania próbki. Powinna ona zostać dostosowana do indywidualnych cech pacjentki. Każdy typ narzędzia powinno wykorzystywać się tylko w określonych sytuacjach. Aby mieć pewność co do jakości przeprowadzenia badania, warto zdecydować się na badanie cytologiczne tylko w sprawdzonych gabinetach, jak np. Centrum medyczne MAMI. Badanie cytologiczne należy wykonywać co najmniej 2 dni po zakończeniu miesiączki oraz maksymalnie 4 dni przed rozpoczęciem krwawienia. Najlepszym momentem do pobrania wymazu jest pierwsza połowa cyklu. Dzień przed wizytą w gabinecie trzeba powstrzymać się od współżycia, a 4 dni przed unikać przyjmowania leków dopochwowych czy wykonywania irygacji. Wszystkie te ograniczenia mają na celu uzyskanie jak najbardziej wiarygodnego wyniku badania.