W drugiej połowie XIXw imigrant z Niemiec, Levi Strauss zaprojektował spodnie robocze, przeznaczony dla amerykańskich górników i farmerów. Uszył je z tkaniny bawełnianej typu jeans o splocie ukośnym i w kolorze niebieskim, z zastosowaniem pigmentu indygo. I kto wówczas mógł przypuszczać, że dzisiaj rocznie będzie się szyło miliard sztuk tych spodni, a jeans nie tylko wykorzystywany będzie to tej części garderoby. Popularność tkaniny, ale też wariacje w jej składzie, umożliwiły projektantom wykorzystanie jeansu do szycia zdecydowanie bardziej miękkiej odzieży: sukienek, koszul, marynarek, bluz, spódnic, a nawet odzieży dziecięcej.
Niezmienny odcień jeansu
Pomimo spektakularnego poszerzenia oferty odzieży jeansowej, najmniej zmian nastąpiło w kolorze jeansu. Pierwotnie tkaninę farbowano naturalnym barwnikiem indygo, pozyskiwanym z liści indygowców barwierskich, pochodzących z rodziny bobowatych. To roślina występująca przede wszystkim w Indiach. Dzisiaj, oczywiście, barwnik ten wytwarzany jest syntetycznie a służy głównie do barwienia materiałów tekstylnych, przede wszystkim przędzy bawełnianej, czyli takiej, którą stosuje się w produkcji jeansów. Światowe zużycie tego barwnika szacuje się dziś na ok. 40.tys ton rocznie. Jednak oczekiwania konsumentów powoli zmieniły również gamę kolorystyczną jeansu, chociaż na całym świecie największym uznaniem cieszy się jeansowa odzież we wszystkich odcieniach niebieskiego, z uznaniem spotyka się też kolor czarny jeansu, biały i szary oraz okazjonalnie wszystkie inne dostępne barwy.
Ulubione projekty jeansowe
Ubrania szyte z jeansu charakteryzują się określonym stylem. Na przestrzeni lat projektanci próbowali nie raz eksperymentować z tą niebieską tkaniną. Sprawdzali przede wszystkim stałość zamiłowania konsumentów do głównych cech spodni jeansowych, ale też do jakiego stopnia mogą go zastosować w innego rodzaju odzieży. Z pewnością ubrania jeansowe damskie pokochały tę tkaninę i kolor. Kobiety cenią ubrania z jeansu za ich miękkość, przytulność, wygodę, łatwość pielęgnacji i oczywiście kolor, najczęściej również w odcieniach niebieskiego.
Jednak nie wszystkie eksperymenty cieszyły się podobną akceptacją. Bardzo często, po krótkotrwałym zachwycie innością projektu, niektóre ubrania z jeansu wędrowały szybko do second handu, a matryce modeli w niebyt. Taka droga spotkała garnitury męskie szyte właśnie z niebieskiego jeansu. I mimo, że marynarki jeansowe cały czas pozostają w bocznych trendach modowych, jednak nie zestawia się ich już ze spodniami jeansowymi w tym samym odcieniu, chyba, że modelem jest muzyk country a swoje wdzianko ozdabia dodatkowo cekinami.
W modzie jeansowej kobiecej ogromną popularnością cieszą się sukienki jeansowe i miękkie koszule uszyte z jeansu, oprócz spodni oczywiście. Suknie jeansowe systematycznie powracają do głównych trendów, podobnie jak koszule. Chociaż te ostatnie również nie łączy się z tym samym odcieniem spodni, a raczej kontrastuje z bielą czy bardzo ciemną tkaniną. Dla miłośników jeansu pozostaje jedna ważna wiadomość, w modzie na jeans nie widać końca, nie widać nawet zmierzchu.