Inwestowanie w metale szlachetne ma wielu zwolenników, których ostatnio przybyło ze względu na wzrost inflacji i niepewną wartość pieniądza. Nabywanie złota jest znacznie popularniejsze od srebra, choć znajdą się fani obu metali. Decydując się jednak na takie inwestycje dobrze jest znać sposoby na potwierdzenie autentyczności metalu, aby nie zostać oszukanym.
Specjalistyczne sposoby na sprawdzenie autentyczności metali szlachetnych
Najlepszym sposobem na upewnienie się, czy dany metal szlachetny nie jest jedynie podróbką, jest skorzystanie z pomocy specjalisty np. w lombardzie Diamond District. Do dyspozycji mają oni sprzęt i znają specjalistyczne metody, dzięki którym mogą w lepszy sposób ustalić autentyczność metalu. Do takich metod należą:
- spektrometr rentgenowski – dzięki niemu jest możliwe ustalenie składu stopu, który znajduje się na powierzchni metalu; ta metoda oparta jest na analizie widma promieni rentgenowskich,
- test kwasowy – ta metoda stosowana jest do analizowania autentyczności np. biżuterii; używa się do jej przeprowadzenia cieczy probierczej; test kwasowy ustala jedynie skład stopu znajdujący się na powierzchni metalu, nie daje informacji o jego wnętrzu,
- analiza ultradźwiękowa – podstawą tej metody jest rozchodzenie się fali ultradźwiękowej w metalu; pozwala ona na zbadanie całego stopu złota i sprawdzenie, czy znajduje się w nim wolfram.
Domowe sposoby na sprawdzenie autentyczności metali szlachetnych
Oprócz konsultacji ze specjalistą i skorzystania z profesjonalnych metod analizy metalu szlachetnego, można spróbować sprawdzić jego autentyczność domowymi sposobami. Te metody nie są bezbłędne, jednak pomogą oszacować wartość złota lub innego metalu szlachetnego.
Jedną z nich jest analiza rozmiaru i wagi – ta metoda sprawdzi się w przypadku badania autentyczności złotej monety. Informacje dotyczące tego, jaką średnicę i wagę mają konkretne monety można znaleźć w Internecie i porównać z posiadanym egzemplarzem. Każde odstępstwo świadczyć będzie o fikcyjności monety.
Inny sposób to próba Archimedesa – do przeprowadzenia tego badania należy włożyć metal szlachetny do szklanki z wodą i obliczyć wypartą wodę. Podzielona masa objętości szklanki z wodą przed włożeniem metalu przez objętość wypartej wody da wynik gęstości metalu.