Lekarz pierwszego kontaktu to osoba, która ma bardzo szeroką wiedzę z zakresu medycyny i jest w stanie rozpoznać wiele różnorodnych schorzeń. Ma zdolności diagnostyczne i wie, do jakich specjalistów kierować swoich pacjentów, gdy nie może im pomóc samodzielnie. Czym jeszcze się zajmuje?
Lekarz pierwszego kontaktu – kto może się do niego udać?
Każdy lekarz pierwszego kontaktu w Inowrocławiu i nie tylko przyjmie pacjentów z objawami różnorodnych chorób. Specjalistów dla dzieci nazywa się pediatrami, a dla dorosłych internistami. Na wizytę może udać się każdy, kto chce zasięgnąć porady lekarskiej lub skarży się na jakieś dolegliwości.
Lekarz pierwszego kontaktu może wypisywać recepty i skierowania. Jeśli sam zdiagnozuje chorobę, natychmiast wdraża leczenie. Pediatra, czyli lekarz rodzinny dla dziecka musi mieć szeroką wiedzę na temat pielęgnacji niemowląt i rozwoju dzieci w różnym wieku. Powinien służyć radą rodzicom.
Z jakimi dolegliwościami iść do lekarza pierwszego kontaktu?
Do lekarza pierwszego kontaktu można iść z różnymi dolegliwościami. Rodzice często prowadzą do niego dzieci, gdy dotknie ich jakaś infekcja, mają problemy z wypróżnianiem, są niespokojne lub na ich skórze pojawia się wysypka. Z podobnymi kłopotami mogą zgłosić się dorośli.
Powodem do wizyty może być też ogólne osłabienie, gorsze samopoczucie czy bóle jakichś części ciała. Dobry pediatra pomoże też wtedy, kiedy rodzice zgłoszą się z pytaniami dotyczącymi pielęgnacji czy rozwoju ich dziecka. To zdarza się szczególnie często w przypadku niemowlaków.
Wizyty domowe pediatry – zalety
W nagłych przypadkach można skorzystać z wizyt domowych pediatry czy internisty. Czasami choroba dosięga pacjenta nagle i może się zdarzyć, że nie będzie miał on jak dostać się do szpitala czy przychodni. W takiej sytuacji wizyta domowa może okazać się jedynym rozwiązaniem.
Zadania lekarza pierwszego kontaktu dobrze oddaje jego nazwa. To z nim trzeba się skonsultować, kiedy pacjentowi coś dolega, ale nie wie dokładnie, co to takiego.