Przyjazd do nowego kraju bywa skomplikowany. Zderzenie z inną kulturą, biurokracją, a także zagadnieniami prawnymi może być dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Wskazówki na temat tego, jak poprawnie zalegalizować swój pobyt w Polsce są na wagę złota. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić i gdzie szukać pomocy, żeby zalegalizować pobyt cudzoziemców.
Do czego potrzebna jest legalizacja pobytu cudzoziemców?
Cudzoziemcy z różnych zakątków świata codziennie przybywają do Polski. Niektórzy zostają tu na chwilę, inni planują tymczasowy lub nawet stały pobyt. Legalizacja pobytu ułatwia funkcjonowanie w systemie prawnym kraju, w którym się akurat przebywa. Dopiero po zalegalizowaniu go można ubiegać się o pozwolenie na pracę, a także o dostęp do opieki medycznej. Dla każdej osoby proces legalizacji będzie przebiegał nieco inaczej. Jak wygląda na przykład legalizacja pobytu cudzoziemców w Warszawie?
Na czym polega legalizacja pobytu cudzoziemców?
Zalegalizowanie pobytu cudzoziemca nie może się odbyć bez okazania dokumentu tożsamości. Jeśli z jakichś względów zaginął lub uległ zniszczeniu, wyrobienie nowego jest możliwe w ambasadzie kraju, z którego pochodzi przybysz. Miejscem, w którym składa się wnioski o legalizację pobytu cudzoziemców, a także uzyskuje najważniejsze informacje, jest Urząd do Spraw Cudzoziemców. Zajmuje się wjazdem cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przejazdem, pobytem i wyjazdem. To tam rozpatrywane są także sprawy udzielania ochrony międzynarodowej, azylu oraz ochrony czasowej. Istnieją także organizacje i firmy, które asystują przy legalizacji pobytu cudzoziemców.
Na jakie wsparcie mogą liczyć cudzoziemcy?
Każdy przyjezdny, który zdecyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy legalizacji pobytu, może liczyć na profesjonalne doradztwo za odpowiednią opłatą. Specjalne biura pomagają z tłumaczeniem dokumentów, objaśnianiem procedur, a także asystują przy uzyskiwaniu karty pobytu i zezwoleń na pracę w Polsce.