Kafelkowanie powierzchni to często wybierany pokrycie powierzchni. Ma wiele zalet, przez co wykorzystuje się go zarówno w domach, jak i obiektach użyteczności publicznej. Dlaczego warto i na czym polega układanie kafelek?
Jak wykonuje się kafelkowanie?
Kafelkowanie to technika układania płytek na powierzchniach. Aby zostało dobrze i trwale wykonane należy przede wszystkim odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być dobrze wyrównane. Ważny jest również wybór odpowiednich kafelek. Ich ciężar i wielkość powinna być dostosowana do miejsca, w którym mają być ułożone. Liczy się również wybór odpowiedniego kleju i zaprawy. Osoba, która będzie układała płytki, powinna cechować się dużą precyzją i dokładnością. Muszą one zostać ułożone równo i starannie. W przypadku kafelek ze wzorami należy zwrócić uwagę na to, żeby dekoracja stanowiła spójną całość.
Kafelkowanie w Kluczborku i innych miastach najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie posiadającej odpowiednie doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt.
Zalety kafelek
Kafelki to trwałe tworzywo wykonywane najczęściej z ceramiki. Są wypalane w piecach z wysoką temperaturą, następnie pokrywane warstwą lakieru. Umożliwia to wykonanie płytek w różnych kolorach i z różnymi wzorami. Dzięki temu ich zastosowanie może całkowicie odmienić wnętrze, jak również zewnętrzną część budynku. Płytki najczęściej wykorzystuje się w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą i wilgocią, czyli w kuchni lub łazience. Pozwalają łatwo utrzymać duże powierzchnie w czystości i uniemożliwiają przenikanie wody do głębszych warstw. Z uwagi na łatwość usuwania z nich brudu i zanieczyszczeń są również wykorzystywane w budynkach publicznych, jako pokrycie podłogi. Specjalne płytki ceramiczne lub betonowe przeznaczone do użytku zewnętrznego są coraz chętniej wybierane przez osoby wykonujące elewacje domu w Opolu czy innych miastach. Ich trwałość oraz łatwość w utrzymaniu zachęca do stosowania. Najlepiej sprawdza się w przypadku domów nowoczesnych.