Wybierając wózek dziecięcy należy uwzględnić takie kwestie, jak np. bezpieczeństwo, komfort czy łatwe i wygodne prowadzenie. Nowoczesne wózki wyposażone są również w zaawansowane systemy amortyzacji. Jednak czy mocna amortyzacja oznacza lepszy produkt? Jak dostosować ten parametr do przeznaczenia wózka i czym jeszcze trzeba się kierować na etapie zakupu? Wyjaśniamy.
Amortyzacja a rodzaj wózka dziecięcego
Amortyzacja w wózku dziecięcym, tak samo jak amortyzacja samochodzie, rowerze czy w innych środkach lokomocji, pozwala na łatwiejsze pokonywanie nierówności dróg, niweluje wstrząsy i drgania. Na rynku znajdziemy dziś wiele rodzajów wózków, a wybór konkretnego modelu zaleca się dobierać w zależności od terenu po jakim będziemy się poruszać. Jedne sprawdzają się lepiej w trasach miejskich i na niewielkich dystansach, a inne na długich spacerach i na nierównym podłożu. Poszczególne wersje spacerówek mają inne amortyzatory, np. w formie zaczepów na sprężynach, paskach lub wahaczach. Jedną z firm oferujących szeroki wybór wózków dla dzieci jest dystrybutor artykułów dziecięcych Sklep Michałek.
Czy warto wybierać wózki dziecięce z najmocniejszą amortyzacją?
Mogłoby się wydawać, że im lepsza amortyzacja w wózku, tym większa wygoda i bezpieczeństwo. W praktyce nie do końca tak jest. Wszystko zależy bowiem od przeznaczenia, a dokładnie od miejsca, w jakim mieszkamy i po jakim terenie najczęściej będziemy się poruszać. Twarda amortyzacja sprawdza się lepiej wtedy, gdy przemieszczamy się głównie po równych powierzchniach (w mieście). Jeśli jednak w pobliżu domu czy mieszkania znajduje się dużo przeszkód, takich jak wysokie krawężniki, krzywe chodniki czy tzw. kocie łby, lepiej jest szukać miększej amortyzacji. Te o największej elastyczności zaleca się wybrać wtedy, gdy wózkiem dużo poruszamy się po polnych drogach, lasach czy parkach.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując wózek dziecięcy?
Szukając wózka dziecięcego trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy produkt posiada normy i atesty, świadczące o jego bezpieczeństwie. Poza tym, jeżeli dokonujemy zakupu w sklepie stacjonarnym, warto przećwiczyć, jak się składa i rozkłada, czy łatwo się go prowadzi oraz czy np. zmieści się do naszego auta. Do wózków często można tez kupić akcesoria i urządzenia dodatkowe, dobrze jest zapoznać się z ofertą takiego wyposażenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, nie zaszkodzi też zapoznać się z zasadami serwisu i gwarancji.