Produkcja przetworów owocowo-warzywnych to złożony proces składający się z kilku etapów. Aby zoptymalizować pracę, wykorzystuje się różnego rodzaju maszyny. Jakie wyposażenie jest niezbędne?
Jak działa przetwórnia owocowo-warzywna?
Owoce i warzywa to źródło witamin i składników odżywczych. Zaleca się, żeby codziennie spożywać kilka ich porcji, tak żeby łączna ilość wynosiła co najmniej 400 g. Aby to ułatwić, przetwórnie owocowo-warzywne produkują z nich wiele produktów. Pozwala to również korzystać z owoców i warzyw przez dłuższy czas, bo jak wiadomo, ich termin przydatności do spożycia jest dosyć krótki. W dobrych przetwórniach wykorzystuje się owoce i warzywa ze sprawdzonych, ekologicznych upraw. Następnie poddawane są obróbce i powstają z nich soki, przeciery, konserwy, marynaty, dżemy, konfitury i wiele innych. Sprawne działanie przetwórstwa zależy od sprzętów. Wyposażenie przetwórni owocowo-warzywnych powinno automatyzować cały proces, a tym samym ułatwiać i przyspieszać pracę.
Jakie wyposażenie musi znaleźć się w przetwórni?
Każda przetwórnia ma swój ustalony tryb pracy. Niektóre skupiają się tylko na określonej dziedzinie przetwórstwa. Bez względu na to, jaki jest zakres działania przetwórni ważne, żeby posiadała odpowiednie wyposażenie. Maszyny do przetwórstwa owoców pomagają przyspieszyć procedurę. Najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju przenośniki taśmowe lub rolkowe, dzięki czemu transport owoców jest dużo szybszy. Korzysta się również ze sprzętów umożliwiających sortowanie owoców według rozmiaru. Standardem są także maszyny do mycia i obierania. Aby owoce mogły być wykorzystane do dalszego przetworzenia, wymagane jest ich dokładne umycie. W myjkach stosuje się zarówno wodę pod ciśnieniem, szczotki, jak i delikatniejsze metody. Ważne, żeby były dobrane do struktury owoców. Maszyny do krojenia czy drylowania umożliwiają szybkie przygotowanie owoców do przetworzenia. Nie można także zapomnieć o regałach, które zapewniają porządek w miejscu pracy.