W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw każde opóźnienie w uregulowaniu należności przez klienta rzutuje na funkcjonowanie firmy. Zamrożone środki nie mogą zostać przecież wydane na rozwój techniczny czy kształcenie pracowników. To daje konkurencji szansę na przejęcie rynku. Czy możesz sobie na to pozwolić? Bo jeśli nie, to koniecznie zdecyduj się na faktoring.
Czym jest faktoring?
Faktoring bywa mylony z windykacją. W istocie jednak choć służy odzyskiwaniu należności, to przede wszystkim jest usługą finansową. Na czym dokładnie polega? W dużym uproszczeniu jest to sprzedaż faktur za gotówkę.
Jeśli po wystawieniu klientowi faktury nie udało Ci się uzyskać pieniędzy za sprzedane produkty lub wykonane usługi, możesz skorzystać ze wsparcia firmy faktoringowej (https://pragmago.pl/faktoring-online/) albo banku świadczącego tego typu usługi. Wówczas to podmiot, z którym decydujesz się współpracować, wykupuje należności Twojej firmy i wypłaca Ci gotówkę. Natomiast odzyskaniem pieniędzy od niewywiązującego się z płatności klienta firma faktoringowa zajmie się już we własnym zakresie.
Faktoring to ekspresowy sposób na odzyskanie należności
Nieopłacone przez klienta faktury, to zamrożenie środków. Wówczas plany doinwestowania firmy, jej rozbudowy czy promocji schodzą na dalszy plan.
Decydując się na współpracę z firmą faktoringową, zdejmujesz sobie problem z głowy w kilka dni, a czasem nawet w kilka godzin. Tyle bowiem czasu zajmuje wypłata gotówki za wykupione faktury, które nie zostały opłacone.
Dzięki temu nie musisz zmieniać planów związanych z rozwojem firmy. Nie dasz konkurencji się wyprzedzić tylko przez to, że trafiasz na nierzetelnych klientów.
Faktoring pozwala uniknąć własnych długów
Odzyskując natychmiastowo zamrożone środki finansowe, dzięki współpracy z firmą faktoringową, nie ryzykujesz, że i Twoja firma nie opłaci w terminie faktur, podatków czy składek.
To pozwala z jednej strony zachować płynność finansową przedsiębiorstwa, a z drugiej utrzymuje wiarygodny wizerunek względem partnerów biznesowych. I to wszystko bez konieczności zaciągania kredytów na spłatę własnych należności!
Obawiasz się, że koszty współpracy z firmą faktoringową będą nadmiernym obciążeniem dla budżetu Twojego przedsiębiorstwa? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – koszty finansowania możesz odliczyć od podatku dochodowego i VAT.
Faktoring nie wpływa na zdolność kredytową Twojej firmy
Jeśli zdecydujesz się wziąć w banku pożyczkę na spłatę własnych należności, obniży to zdolność kredytową Twojej firmy (a przy okazji obciąży bilans). Ambitne plany dofinansowania i rozwoju przedsiębiorstwa muszą wówczas zejść na dalszy plan.
A co jeśli skorzystasz z faktoringu? Odzyskane w ten sposób pieniądze w żadnej sposób nie wpłyną negatywne na zdolność kredytową firmy i nie obciążą jej bilansu. Nie obawiaj się wiec korzystać z tego wsparcie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Faktoring pomaga utrzymać płynność finansową
Małe i średnie przedsiębiorstwa, zwłaszcza w branży transportowej, HoReCa czy budowlanej wystawiają zwykle faktury z długim terminem płatności. Nierzadko rodzi to ryzyko utraty płynności finansowej. Sytuacja jest szczególnie poważna przy krótkim stażu firmy i niskich obrotach, gdy szanse na kredyt bankowy są niewielkie.
Decydując się na faktoring, otrzymujesz gotówkę za wystawiane klientom faktury, a firma faktoringowa przejmuje wszelkie czynności związane z odzyskaniem należności. Nie musisz się więc obawiać faktur, dla których termin płatności upływa po 60 czy nawet 90 dniach. Ty i tak dostaniesz pieniądze wcześniej.
Poinformuj o swoich praktykach potencjalnych klientów. Może właśnie pewność co do długich terminów płatności zachęci ich do współpracy z Twoją firmą?