Mierniki gazu montowane są w budynkach mieszkalnych, zakładach przemysłowych, produkcyjnych czy obiektach użyteczności publicznej, na terenie których może wystąpić zagrożenie w postaci zatrucia gazem. Przydają się także podczas akcji ratowniczych. Przedsiębiorstwa dostarczające na rynek środki ochrony proponują urządzenia sprawdzające się w różnych okolicznościach. Jakimi funkcjami się ów sprzęt wyróżnia?
Funkcjonalność detektorów gazowych
Przede wszystkim czujniki zamontowane w urządzeniach są wrażliwe na obecność gazów i ukierunkowane, by dokonywać pomiarów poszczególnych gazów. Mowa między innymi o siarkowodorze, tlenku węgla, tlenie oraz gazach palnych, co dotyczy modeli prostszych, z kolei bardziej zaawansowane warianty przystosowane są też do mierzenia zawartości amoniaku, tlenku azotu, fosforowodoru, tlenku etylenu i cyjanowodoru.
Jak widać, zakres pomiarów jest dość obszerny, a poza tym urządzenia, w tym detektory gazowe BW Gasalert, posiadają szereg innych funkcji. Sprzęt pracuje w trybie ciągłym, ukazując na wyświetlaczu wyniki pomiarów, a ponadto potrafi przeprowadzić autotest, sprawdzając poprawność działania poszczególnych mechanizmów.
Niektóre detektory wibracjami informują o stanie zagrożenia, co przydaje się w warunkach natężonego hałasu, a oprócz alarmów wibracyjnych detektory gazowe informują o niebezpieczeństwie dźwiękowym sygnałem oraz alarmem wizualnym.
Nie tylko detektory – jakich środków ochrony używają pracownicy służb?
Bez wątpienia detektory są ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w wielu sytuacjach, ale duże znaczenie ma też sprzęt OUO, ochrony układu oddechowego. Chodzi zarówno o sprzęt chroniący drogi oddechowe, jak i ten służący filtrowaniu powietrza. Ogółem mówiąc, aparatura OUO ma zabezpieczać przed działaniem szkodliwych substancji i dostarczać czystego powietrza do układu oddechowego – powietrze to może pochodzić z butli lub z zewnątrz po uprzednim pozbawieniu go niekorzystnych dla zdrowia związków.