Współczesny świat wymaga od młodych ludzi nie tylko określonej wiedzy akademickiej, ale przede wszystkim umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jednocześnie angażowanie dzieci w działalność społeczną sprawia, że stają się bardziej wrażliwe i zdolne do empatii. Jak połączyć te dwa elementy? Taką możliwość z pewnością daje metoda projektu.
Młodzi ludzie nabywają wiedzę i kompetencje niezbędne w życiu, zarówno w toku nauki szkolnej, jak i poprzez doświadczenia wykraczające poza ramy tradycyjnej edukacji. UNICEF dostrzega potencjał dzieci i młodzieży, wychodzi naprzeciw ich potrzebom oraz wspiera w działaniu. Przykładem jest nowy projekt edukacyjno-społeczny TO(działa)MY!, do którego mogą przyłączyć się wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Udział jest bezpłatny, a zapisy trwają: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/to-dziala-my-2
Projekt społeczny w szkole
W edukacji metoda projektu jest jedną z praktycznych metod nauczania, która polega na samodzielnej realizacji przez uczniów zadań. Jest to niezwykle skuteczna metoda, o bardzo długiej tradycji. Niestety często jest pomijana w procesie nauczania. Zdarza się, że towarzyszy tylko jakimś dodatkowym działaniom edukacyjnym.
Metoda ta jest postrzegana jako skomplikowana, pracochłonna, wymagająca czasu i ponadprzeciętnych kompetencji od nauczyciela. Dlatego też nie jest powszechnie obecna w polskiej szkole. Wielka szkoda, gdyż metoda projektu daje ogrom możliwości wszystkim uczestnikom procesu edukacji – uczniom i nauczycielom.
Realizacja projektu to doskonała szansa na przyswojenie treści w zupełnie inny, niestandardowy sposób. Ponadto motywuje uczniów do współpracy, dzięki czemu ćwiczą oni swoje umiejętności interpersonalne i kształtują postawy. Praca w grupie projektowej wymaga sporej samodyscypliny, ale jest zdecydowanie dużo bardziej atrakcyjna dla młodego pokolenia niż powszechnie stosowane metody. O tym w dużej mierze decyduje też sam temat projektu. Im większy wpływ na wybór tematu będą mieli uczniowie, tym efekty pracy będą bardziej zadowalające.
Oddanie sprawstwa w ręce młodych ludzi to najlepszy sposób na urzeczywistnienie idei partycypacji w przestrzeni szkolnej. Warto szukać ku temu okazji oraz korzystać z pojawiających się propozycji. Taką możliwość daje projekt edukacyjno-społeczny TO(działa)MY!
Ekologia oraz edukacja jako tematy na uczniowskie projekty społeczne
Projekt edukacyjno-społeczny TO(działa)MY! jest innowacyjną propozycją skierowaną do wszystkich nauczycieli pracujących z uczniami, począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. W ramach projektu TO(działa)MY! młodzi ludzie, działając pod okiem nauczyciela-koordynatora, stworzą zespoły, w których będą pracować nad projektem społecznym w wybranym obszarze tematycznym.
Proponowane tematy są szerokie i dają duże możliwości do działania: ekologia i ochrona środowiska oraz edukacja, kultura i rozrywka. Są to zagadnienia, w których na co dzień poruszają się młodzi ludzie. W grupie mogą zdziałać zdecydowanie więcej!
Zaangażowane placówki mogą aplikować o dofinansowanie przygotowanego przez uczniów projektu. Dysponując dodatkowymi funduszami, będą mogli urzeczywistnić własne pomysły i zrobić wiele pożytecznych rzeczy dla najbliższego otoczenia. W ramach projektu TO(działa)MY! jest to możliwe!