Zasobnik cwu stanowi niezbędne wyposażenie niemal każdego mieszkania. Jego zadaniem jest zapewnienie optymalnej temperatury wody, dlatego dobór tego sprzętu powinien być uzależniony m.in. od rodzaju zastosowanego kotła. W sytuacji kiedy oprócz funkcji centralnego ogrzewania chcemy, aby urządzenie gazowe podgrzewało również wodę użytkową, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jakich? Podpowiadamy.
Zasobnik cwu a rodzaj kotła gazowego
Zasobnik cwu do kotła gazowego powinien być dobrany do rodzaju instalacji. Obecnie producenci oferują urządzenia jednofunkcyjne, gdzie wodę można podgrzewać po podłączeniu do nich oddzielnego ogrzewacza, a także dwufunkcyjne, które odgrzewają ciecz w obiegu centralnego ogrzewania. Te drugie posiadają specjalny wymiennik płytowy rozdzielające funkcje c.o i c.w.u. W pierwszym przypadku warto postawić na wymiennik z wężownicą spiralną. W drugim z kolei na zbiornik warstwowy. Należy jednak pamiętać, że to pierwsze rozwiązanie choć cechuje się niższą ceną, to nieco dłużej przygotowuje ciepłą wodę użytkową.
Wielkość zasobnika cwu do kotła gazowego
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę niezależnie od tego czy zasobnik ma być podłączony do pompy ciepła do c.w.u, czy też kotła gazowego jest wielkość tego urządzenia. Ma ona kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i musi być uzależniona od ilości zużywanej wody w danym gospodarstwie domowym. Z tego powodu podczas jego doboru należy wziąć pod uwagę ilość osób, ich tryb życia i przyzwyczajenia, a także posiadany sprzęt, taki jak zmywarka. W przypadku dwóch osób wystarczy zasobnik cwu o pojemności 120 l.
Podczas wyboru zasobnika cwu do kotła gazowego, warto zwrócić uwagę również na rodzaj materiału, z którego został wykonany. Obecnie producenci proponują rozwiązania ze stali nierdzewnej, które charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także emaliowane, które z kolei są tańsze. Dodatkowo warto zastanowić się, jaki model w naszym przypadku będzie bardziej odpowiedni — wiszący, czy stojący.