Prawidłowe żywienie szczeniąt ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia w życiu dorosłym. Jeśli szczeniak będzie niedożywiony, a podawana mu karma uboga nie tylko w kluczowe składniki odżywcze, ale także w niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu witaminy i minerały, pies będzie słaby i chorowity. Może być również mniejszy od innych psów tej samej rasy. Dlatego ważne jest, by karma dla szczeniąt miała odpowiednią jakość i była podawana we właściwej ilości, zgodnie z wiekiem psa i jego wagą.
Wielkość porcji
Ilość karmy podawanej psu powinna uwzględniać jego wiek i wagę, przy czym należy podkreślić, że nie liczy się sama objętość podawanego pokarmu, a jego kaloryczność. Suche karmy dla szczeniaków mają zwykle większą gęstość kaloryczną niż karmy mokre, ale są trudniejsze do pogryzienia przez młode psy, a przez to mogą być przez nie mniej chętnie pobierane. W związku z tym najmłodszym szczeniakom najczęściej podaje się karmy mokre. Z upływem czasu, stopniowo do codziennego menu zwierzęcia wprowadza się karmą suchą. Co ważne, wciąż powinna być to karma dla szczeniąt, o odpowiednio zbilansowanym składzie dostosowanym do potrzeb szybko rosnącego zwierzęcia. Na początku wielkość porcji nie powinna być większa od tego, ile pokarmu szczeniak może zjeść za jednym podejściem. Warto sugerować się przy tym zaleceniami producenta karmy. Później, gdy szczeniak podrośnie, wyliczamy jego dzienne zapotrzebowanie na kalorie i podajemy mu odpowiednią ilość karmy w jednej lub dwóch porcjach.
Częstotliwość karmienia
Młodym psom karmę podaje się zdecydowanie częściej niż psom dorosłym. Na początku nawet pięć razy dziennie. W związku z tym wielkość porcji karmy dla szczeniąt powinna być odpowiednio mniejsza niż w przypadku psa dorosłego. Gdy szczeniak rośnie, ilość serwowanych mu codziennie posiłków powinna systematycznie spadać, aż dojdziemy do 1-2 porcji karmy na dzień. Trzeba przy tym pamiętać, że gęstość kaloryczna suchej karmy jest zdecydowanie większa niż karmy mokrej. Zawsze trzeba to sprawdzić na opakowaniu produktu. Jeśli przechodzimy z karmy mokrej na suchą, tej drugiej w psiej misce powinno być mniej objętościowo. Sucha i mokra karma dla szczeniąt może być stosowana wymiennie, by wzbogacać menu psiaka.
Szczeniak nigdy nie powinien chodzić głodny. W innym przypadku będzie stale żebrał, a na spacerze szukał odpadków w trawie. Pojedyncze porcje karmy dla szczeniaków nie powinny być jednak zbyt duże. Najlepiej obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa i uzyskany wynik podzielić przez liczbę porcji karmy podawanych mu w ciągu dnia.