Cukrzyca jest poważną chorobą, której leczenie bazuje na wyrównaniu i utrzymaniu prawidłowej glikemii. Chociaż znaczenie mają systematycznie przyjmowane leki, ogromną rolę odgrywa prawidłowa dieta dla cukrzyka. Sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis i przekonaj się, że dania dla diabetyków mogą być naprawdę smaczne.
Wielu osobom dieta dla cukrzyka kojarzy się z „jałowymi” daniami. Tymczasem u podstaw odżywiania diabetyków leży spożywanie prawidłowo zbilansowanych posiłków, które gwarantują dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Znaczenie ma przy tym trzymanie się regularnych pór dań – po to, aby nie dopuścić do uczucia głodu.
Dieta dla cukrzyków – ogólne zasady
Dieta dla cukrzyka to nic innego jak plan zdrowego odżywiania. Chodzi o zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych poprzez wyeliminowanie tego, czego nie może jeść cukrzyk. To jednak wcale nie oznacza, że dania dla diabetyków są nieapetyczne – wręcz przeciwnie. Odpowiednio skomponowany jadłospis dla cukrzyka będzie smaczny i zdrowy.
– Dieta przy cukrzycy musi być odpowiednio zbilansowana, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znaczenie ma przy tym nie tylko jakość posiłków, ale również wielkość porcji oraz częstotliwość ich spożywania – tak na swoim blogu pisze Michał Wrzosek, który – jako dietetyk kliniczny – radzi, jakie produkty dla cukrzyka powinny znaleźć się w diecie – https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-cukrzycy/.
Co powinien, a czego nie może jeść cukrzyk?
Dieta dla cukrzyka to zdrowy sposób odżywiania. Jego celem jest włączenie konkretnych grup produktów spożywczych i wyeliminowanie lub ograniczenie spożycia pokarmów przyczyniających się do wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Oto, jakie produkty dla cukrzyka są korzystne:
-
produkty pełnoziarniste;
-
warzywa (najlepiej do każdego posiłku);
-
owoce (2-3 porcje dziennie z uwagi na obecność cukrów prostych);
-
ryby;
-
oleje roślinne (np. rzepakowy, lniany).
Warto przy tym podkreślić, że jadłospis dla cukrzyka wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze słodkich przekąsek. Desery można bowiem przyrządzać na bazie naturalnych słodzików.
Oto, czego nie może jeść cukrzyk:
-
jasne pieczywo;
-
tłuszcze pochodzenia zwierzęcego;
-
przetwory mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu;
-
słodycze;
-
dżemy;
-
miód;
-
słone przekąski.
Należy także unikać żywności przetworzonej. Jedno z dużych badań obserwacyjnych opublikowanych w 2019 roku przez JAMA Internal Medicine wskazuje na związek między zwiększonym spożyciem takich produktów z większym prawdopodobieństwem rozwoju cukrzycy. Ryzyko zachorowania zwiększyło się o 15% przy 10-procentowym zwiększeniu ilości produktów wysoko przetworzonych w codziennej diecie.
Jadłospis dla cukrzyka może być smaczny
Dania dla diabetyków powinny być mocno zróżnicowane – z uwzględnieniem tego, czego nie może jeść cukrzyk. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że lista produktów dozwolonych jest długa, gotowanie dla cukrzyka wcale nie musi być wyzwaniem.
Zastanawiasz się, jakie konkretne dania dla diabetyków można przygotować? Dieta dla cukrzyka może być niezwykle smaczna: co powiesz np. na kanapkę z omletem i pastą awokado, zupę krem z brokuła albo potrawkę z batatów z mięsem mielonym i szpinakiem?
Gotowanie dla cukrzyka może stać się prawdziwą przyjemnością, jeśli będziesz dysponować spersonalizowanym jadłospisem. Możesz go otrzymać w ramach konsultacji dietetycznych online prowadzonych przez doświadczonego dietetyka klinicznego. Dieta będzie uwzględniać wszystko to, czego nie może jeść cukrzyk oraz to, co spożywać powinien. Co więcej, zostanie dopasowana pod kątem preferencji smakowych, co zwiększy komfort codziennego życia.