Przydomowe oczyszczalnie to przyszłość nowoczesnych domów, zamieszkiwanych przez osoby świadome tego, jak ważne jest sięganie po ekologiczne i bezpieczne dla środowiska rozwiązania. Kiedy i dlaczego warto zainteresować się tego typu rozwiązaniami? Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z ekologicznych kosmetyków, chemii domowej i środków czystości, które mogą być stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Do czego służą tego typu systemy?
Przydomowe oczyszczalnie – do czego są wykorzystywane?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są wykorzystywane do oczyszczania ścieków i innych nieczystości wytwarzanych przez domy czy też gospodarstwa rolne. Są zbierane i oczyszczane w celu usunięcia zanieczyszczeń przed odprowadzeniem ich do rzek i jezior. Proces oczyszczania obejmuje kilka etapów, takich jak przesiewanie, sedymentacja, napowietrzanie i filtracja. Na tym etapie uśmiercane są bakterie i wirusy.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – w jaki sposób przebiega proces?
Pierwszym krokiem w procesie oczyszczania ścieków jest przesiewanie, podczas którego ze ścieków usuwane są duże przedmioty, takie jak patyki, elementy folii, papieru i kamienie. Ścieki są następnie przepuszczane przez osadnik gnilny, w którym cięższe cząstki osiadają na dnie, umożliwiając przepływ cieczy. Następnie stosuje się napowietrzanie, aby dodać do ścieków tlen, który pomaga w rozkładaniu substancji organicznych. Ścieki są następnie przepuszczane przez serię filtrów w celu usunięcia zawiesin, takich jak brud i inne cząstki. W przypadku przydomowej, ekologicznej i zgodnej z dobrostanem środowiska oczyszczalni nie stosuje się żadnej chemicznej dezynfekcji, zarówno tej przy użyciu chloru, jak też światła ultrafioletowego. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezbędne dla ochrony środowiska i zachowania zdrowia publicznego. Usuwając zanieczyszczenia i skażenia ze ścieków, oczyszczalnie gwarantują to, że nasze rzeki i jeziora pozostają czyste i bezpieczne do pływania, wędkowania i innych zajęć rekreacyjnych.