Woda kotłowa używana jest do zasilania kotłów parowych i z zasady cechuje się niską twardością. Specyficzny skład wody ma gwarantować długą i niezawodną pracę urządzeń. Jakość pary jest szczególnie ważna wszędzie tam, gdzie osadzanie się kamienia i korozja oraz częste stosowanie środków chemicznych w celu usunięcia osadów przyczynia się do dużych strat finansowych.
Jak powstaje kamień kotłowy?
Kamień kotłowy powstaje w wodzie o wysokim poziomie twardości węglanowej — jest osadem o charakterystycznym szaro-żółtym ubarwieniu i kruchej strukturze. Kamień składa się w największym stopniu z węglanów wapnia i magnezu oraz innych związków, takich jak wodorotlenek żelaza, czy też siarczan wapnia i krzemionka. Osad wytrąca się na skutek wysokiej temperatury, dlatego kamień kotłowy jest powszechnym problemem w urządzeniach grzewczych. Szacuje się, że obecność kamienia może skutkować spadkiem wydajności pracy urządzenia o 20%.
Z kotłów wydostaje się wyłącznie czysta chemicznie para, a wszelkie osady pozostają na ściankach urządzenia. Właśnie dlatego podstawowym parametrem wody kotłowej jest jej twardość. Powstający osad skutkuje bowiem gorszą wymianą ciepła, ponieważ działa izolująco. Istotnym wskaźnikiem jest także pH, które w przypadku wody kotłowej powinno wynosić 10,5 -12,00 Podwyższone pH ma zapobiegać przed rozpuszczaniem się żelaza. Niewłaściwie dobrane parametry wody mogą skutkować koniecznością częstych i kosztownych działań korygujących.
Jak usunąć kamień kotłowy?
W instalacjach przemysłowych stosuje się kilka metod zmiękczania wody kotłowej. Metodę zmiękczania wody dobiera się na podstawie analizy chemicznej i po oznaczeniu stopnia twardości. Na tej podstawie precyzuje się ilość i rodzaj substancji zmiękczających. Kamień kotłowy skutecznie usuwają odpowiednio dobrane produkty chemiczne na bazie polimerów. Środki chemiczne stosuje się wraz z zabezpieczeniami mechanicznymi – mowa o różnego rodzaju filtrach i stacjach zmiękczających, które dostępne są w asortymencie GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA. Firma zajmuje się wprowadzaniem nowoczesnych metod uzdatniania wody. Oferowane środki są biodegradowalne i mają atesty PZH. Preparaty są skuteczne nawet w zakamienionych instalacjach, ponieważ usuwają zgromadzony osad i poprawiają drożność instalacji. Ponadto podtrzymują właściwości antykorozyjne wody i wpływają na przedłużenie żywotności elementów metalowych.