Planując wakacje lub podróże, mające na celu zwiedzanie kraju lub zagranicy, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Niestety w natłoku spraw dość często o nim zapominamy lub zwyczajnie je pomijamy. Jest to oczywiście błąd, który może odbić się na naszym zdrowiu i uszczuplić nasze oszczędności.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie turystyczne ma za zadanie chronić nas w czasie podróży, jak i w czasie pobytu w miejscu docelowym. W zależności od wybranego wariantu, będzie ono chronić nas na terenie naszego kraju lub dodatkowo poza jego granicami. Oczywiście samo ubezpieczenie nie uchroni nas przed nieszczęśliwym wypadkiem, ale przed jego finansowymi konsekwencjami.
Polisa turystyczna jest szczególnie istotna dla osób wyjeżdżających za granicę, gdzie przestaje działać ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Wykupione ubezpieczenie turystyczne w pewien sposób je zastępuje, choć oczywiście na zupełnie innych zasadach. Co więcej – bardzo często jest ono wymagane, aby w ogóle można było wjechać na teren obcego kraju.
Przed czym chroni ubezpieczenie?
Głównym zadaniem ubezpieczenia turystycznego jest pokrycie kosztów leczenia oraz transportu medycznego. Są to bardzo istotne elementy, zwłaszcza podczas podróży po krajach, w których koszty leczenia należą do bardzo wysokich. Ubezpieczenie daje nam gwarancję, że w razie wypadku to ubezpieczyciel opłaci koszty naszego leczenia a nie my.
Drugim, istotnym elementem ubezpieczenia turystycznego, jest zapis o pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej. W Polsce płaci za nie państwo, ale w wielu krajach zagranicznych odbywają się one na koszt poszkodowanego. Ubezpieczenie chroni więc naszą kieszeń przed bardzo kosztownymi wydatkami.
Co jeszcze obejmuje polisa?
Oprócz wspomnianego już pokrycia kosztów leczenia, ubezpieczenie turystyczne chroni także nasz bagaż i sprzęt sportowy. Swoim zakresem obejmuje też rekreacyjne uprawianie sportów lub (za dodatkową opłatą) uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Dzięki temu mamy pewność, że ubezpieczyciel zajmie się nami, jeśli do wypadku dojdzie podczas wspinaczki czy nurkowania.
Standardowe ubezpieczenie powinno też chroni
nas przed następstwami nieszczęśliwych wypadków lub przed szkodami, które to my wyrządzimy innym. Niektóre polisy obejmują też swoim zakresem ubezpieczenie od zaostrzenia się chorób przewlekłych czy nawet przed atakami terrorystycznymi. Z polisy skorzystamy również wtedy, gdy złamiemy rękę, będziemy potrzebować dentysty lub hospitalizacji.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne
Wybór odpowiedniej polisy niestety nigdy nie jest łatwy, ponieważ wymaga zanalizowania ofert od wielu różnych ubezpieczycieli. Na szczęście nie trzeba wyszukiwać ich samodzielnie – wystarczy bowiem skorzystać z internetowej porównywarki. Jedną z nich znajdziemy pod adresem strony https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/ubezpieczenie-turystyczne .
Jest to bardzo szybki i całkowicie darmowy sposób na znalezienie oferty, która spełni wszystkie z naszych oczekiwań. Wystarczy uzupełnić odpowiedni formularz na stronie porównywarki a następnie zapoznać się ze znalezionymi przez nią ofertami. Jeśli któraś z nich przypadnie nam do gustu, będziemy mogli od razu ją kupić.
O czym pamiętać?
Wybierając ubezpieczenie turystyczne nie powinniśmy kierować się jego ceną, ale jakością. Zwróćmy więc uwagę na wysokość sumy gwarantowanej (nie powinna być niższa niż 30000 euro) i na to, że musi być ona dopasowana do kosztów leczenia w kraju do którego zmierzamy. Sprawdźmy też informacje zawarte w OWU a zwłaszcza te o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Pamiętajmy też, aby przy kupnie polisy nie ukrywać chorób przewlekłych. Jeśli bowiem w trakcie podróży któraś z nich ujawni się (przez co będziemy wymagać interwencji medycznej), nie dostaniemy wtedy zwrotu kosztów leczenia. Podawane przez nas informacje muszą być zawsze zgodne z prawdą.